Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzW żadnym starożytnym państwie niewolnictwo nie było tak bardzo rozwinięte jak w Rzymie. Stałym i niewyczerpanym źródłem napływu niewolników były wojny zaborcze. Wzrost liczby niewolników sprawiał, że ich praca stawała się tania i bardziej opłacalna niż praca ludziwolnych. Niewolnicy pozbawieni byli wolności i wszelkich praw. Ich los zależał wyłącznie od właściciela. Pan posiadał w stosunku do niewolnika prawo życia i śmierci. Niewolnicy nie mogli zawierać małżeństw ani posiadać jakiejkolwiek własności. W przypadku popełnienia przestępstwa byli bardzo surowo karani. Zatrudnieni byli głównie na roli, w kopalniach i kamieniołomach, a także jako służba domowa. Młodzi, zdrowi i silni niewolnicy trafiali do szkoły gladiatorów (gladius - miecz). Uczono w nich walki na miecze, włócznie, posługiwania się siecią i trójzębem. Gladiatorzy byli to ludzie przeznaczeni na śmierć. Brali udział w walkach na arenach cyrkowych jako zapaśnicy, by dostarczać rozrywek obywatelom rzymskim.
Położenie niewolników w Rzymie było o wiele gorsze niż niewolników w Grecji.
Powstanie Spartakusa (73-71 r. p.n.e.)
Źródła pozyskiwania niewolników:
- napady pirackie
- ludzie, którzy popadli w niewolę za długi
- jeńcy wojenni
- sprzedaż dzieci
- dziecko urodzone przez niewolnicę.
Rosnący wyzysk niewolników sprawiał, że coraz częściej zrywali się do walki przeciwko swoim właścicielom. W 73 roku przed naszą erą doszło do wybuchu największego w dziejach Rzymu powstania niewolników. Jego przywódca Spartakus (z pochodzenia Trak) był gladiatorem. Po wykryciu spisku w szkole gladiatorów Spartakus wraz z siedemdziesięcioma niewolnikami schronił się na stokach Wezuwiusza, gdzie odpierał ataki. Zwycięstwa nad oddziałami rzymskimi sprawiły, że do powstania przyłączali się zbiegli od swych panów niewolnicy. W niedługim czasie Spartakus zebrał wielotysięczną armię. Bunt niewolników ogarnął całą środkową i południową Italię. Wywołało to w Rzymie wielkie zaniepokojenie. Właściciele niewolników domagali się zmobilizowania wszystkich sił, by przywrócić porządek w państwie. Wkrótce Rzymianie zgromadzili olbrzymie wojska i przystąpili do tłumienia powstania. Brak zgody wśród przywódców i podział szeregów powstańczych doprowadziły do rozbicia oddziałów buntowniczych przez armię rzymską dowodzoną przez Marka Krassusa. W bitwie poległ dzielnie walczący do samego końca Spartakus. Śmierć wodza niewolników oznaczała ostateczny upadek powstania. Z pokonanymi buntownikami Rzymianie obeszli się w okrutny sposób. Około sześciutysięcy schwytanych po bitwie niewolników ukrzyżowano wzdłuż drogi wiodącej do Rzymu.
Najważniejsze informacje
Niewolnictwo w Rzymie: niewolnicy rzymscy byli pozbawieni wszelkich praw, właściciel niewolnika posiadał wobec niego prawo życia i śmierci. Ich napływowi sprzyjały prowadzone przez Rzym wojny zaborcze.
Powstanie niewolników: lata 73-71 p.n.e., wódz: Spartakus, powstańcy zostali rozgromieni przez wojska rzymskie pod wodzą Marka Krassusa. Było to największe powstanie niewolników w Rzymie.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.