Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Starożytny Rzym - wojny Rzymu z Kartaginą

Starożytny Rzym - wojny Rzymu z Kartaginą

Kartagina założona została przez Fenicjan w VIII wieku p.n.e. Początkowo było to niewielkie miasto handlowe i port w Afryce Północnej. W końcu VI wieku p.n.e. Kartagina wyrosła na stolicę potężnego państwa. Jej rozległe terytorium obejmowało wybrzeża Afryki Północnej, zachodnią Sycylię, Sardynię i Korsykę. Rywalizacja Kartaginy i Rzymu, dwóch największych potęg śródziemnomorskich, stała się przyczyną wojen punickich.

Punijczycy (Fenicjanie) - tak Rzymianie nazywali mieszkańców Kartaginy.

Rzym stoczył z Kartaginą trzy wojny punickie.

Pierwsza wojna punicka (lata 264-241 p.n.e.) toczyła się o Sycylię. W wyniku tej wojny Rzymianie opanowali Sycylię i zdobyli przewagę na morzu. Kartagina musiała zapłacić Rzymowi wysokie odszkodowanie wojenne.

Kartagińczycy, wyparci przez Rzymian z Sycylii, podporządkowali sobie znaczną część Hiszpanii.

Druga wojna punicka (lata 218-201 p.n.e.)

Wódz kartagiński Hannibal wyruszył z Hiszpanii i zaczął przedzierać się przez Alpy, by od północy zaatakować Rzymian. Zaskoczenie było ogromne, ponieważ nikt nie spodziewał się ataku od tej strony. Kartagińczycy odnieśli kilka zwycięstw nad Rzymianami. Do decydującej bitwy doszło pod Kannami (216 r. p.n.e.). Zakończyła się ona druzgocącą klęską Rzymian. Na stronę Hannibala przeszła wówczas znaczna część sprzymierzeńców rzymskich. Dopiero po kilku latach sytuacja uległa zmianie. Rzymianie opanowali sprzymierzone z Kartaginą miasta i odcięli Hannibala od oczekiwanej pomocy. Wojska rzymskie dowodzone przez Scypiona Starszego (zwanego Afrykańskim) przedostały się do Afryki, by tam zadać przeciwnikowi decydujący cios. Hannibal opuścił wtedy Italię i pospieszył do Kartaginy. W 202 roku w bitwie pod Zamą Rzymianie rozgromili wojska Hannibala i zmusili Kartaginę do zawarcia pokoju.

Kartagina musiała oddać Rzymowi wszystkie posiadłości poza Afryką, wydać flotę i zapłacić odszkodowanie wojenne.

Trzecia wojna punicka (lata 149-146 p.n.e.)

Miała wyłącznie zaborczy charakter, ponieważ Kartagina nie stanowiła już dla Rzymu zagrożenia. W 146 roku p.n.e. Kartagina została zdobyta przez Scypiona Młodszego (wnuka Scypiona Afrykańskiego). Miasto zburzono, ziemię zaorano, a mieszkańców sprzedano w niewolę.

Najważniejsze informacje

Wojny punickie: rywalizacja Kartaginy i Rzymu o panowanie nad Morzem Śródziemnym stała się przyczyną trzech wojen, w wyniku których Rzym zdobył olbrzymie posiadłości w basenie Morza Śródziemnego.

Los Kartaginy: została zrównana z ziemią w 146 r. p.n.e., a jej mieszkańcy wzięci w niewolę. Rzymianie nie chcieli pozostawić po niej jakiegokolwiek śladu, pamiętając druzgocącą klęskę, jaką zadał im Hannibal, bohaterski wódz kartagiński, w bitwie pod Kannami.

Zobacz podobne opracowania

  • Liceum
  • Historia
  • Starożytność
  • Liceum
  • Historia
  • Starożytność
  • Liceum
  • Historia
  • Starożytność
  • Liceum
  • Historia
  • Starożytność
  • Liceum
  • Historia
  • Starożytność

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.