W połowie XIX wieku wielkie trudności i poważny kryzys przechodziły Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.
W 1860 roku, głosami części demokratów, prezydentem Stanów Zjednoczonych został wybrany republikanin, Abraham Lincoln. Wydarzenie to stało się pretekstem do całej serii secesji (odłączeń) stanów południowych z Unii stanów północnych. Pierwsza dokonała tego jeszcze w 1860 r. Karolina Południowa, a w roku następnym 10 innych, tworząc Skonfederowane Stany Zjednoczone z prezydentem Jeffersonem Davisem i stolicą Richmond w Wirginii. Pozostałe stany wchodziły nadal w skład Unii.
Pretekstem do wojny między Konfederacją a Unią było zbombardowanie i kapitulacja wiernego Unii fortu Sumter (kwiecień 1861). Unia, liczniejsza i mocniejsza gospodarczo, nie miała zbyt dobrych żołnierzy, a i kadra dowódcza dopiero w trakcie walk zdobywała konieczne doświadczenie. Wyróżniali się generałowie: William Sherman i Ulisses Grant. Północ dysponowała całą flotą, skutecznie blokując porty Południa. Konfederaci natomiast, mimo że mieli mniej liczne od Północy wojska, to jednak posiadali lepsze oddziały, także kadra dowódcza - gen. Robert Lee i Tomasz Jackson - początkowo przewyższała dowódców Północy. Konfederaci liczyli również na pomoc państw europejskich uzależnionych od dostaw bawełny i herbaty amerykańskiej. Na terenach stanów Unii silnie rozwinął się ruch i propaganda abolicjonistyczna. Mimo to prezydent Lincoln zwlekał z ogłoszeniem wolności dla Murzynów, licząc na pozyskanie Południa i zakończenie wojny.
Zapamiętaj!
1 stycznia 1863 roku prezydent Abraham Lincoln ogłosił dekret znoszący niewolnictwo we wszystkich stanach Ameryki Północnej. Niewolnicy otrzymali wolność osobistą, choć nie otrzymali ziemi, na której pracowali.
Akt ten miał duże znaczenie w stosunkach międzynarodowych. W Wielkiej Brytanii stał się powodem do entuzjazmu wśród ludności i zapobiegł udzieleniu przez rząd angielski pomocy stanom południowym.
Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych (1861-1865) miała wielkie znaczenie w dziejach amerykańskich. Pochłonęła setki tysięcy zabitych i rannych po obu stronach, zmieniła strukturę społeczną społeczeństwa północnoamerykańskiego, pozostawiła niezatarte ślady w mentalności i tradycji ludności stanów Południa i Północy, które są widoczne nawet do dzisiaj.
Początkowo (1861-1862) zwycięstwa odnosiły wojska konfederatów. Rok 1863 był decydujący dla losów wojny. W bitwie niedaleko Waszyngtonu koło Gettysburga (1-3 lipca 1863), konfederaci, dowodzeni przez gen. Lee, ponieśli porażkę, a kolejne zwycięstwa wojsk Unii pod wodzą gen. Granta spowodowały przecięcie łączności i szlaków komunikacyjnych między wojskami Południa. Od tej pory wojska Północy przeszły do ofensywy, a generałowie Grant i Sherman zaczęli odnosić zwycięstwa, doszczętnie niszcząc i pustosząc ogromne tereny stanów południowych. 9 kwietnia 1865 r., otoczony w Appomattox, z wojskami Południa gen. Lee podpisał akt kapitulacji Skonfederowanych Stanów Ameryki.
Wojna secesyjna była dla Stanów Zjednoczonych brzemienna w skutki: wojna pochłonęła setki tysięcy zabitych i ok. miliona rannych, spowodowała wielkie zniszczenia rolnictwa i przemysłu. W wyniku działań zbrojnych tysiące ludzi zostało bez pracy, bez środków do życia, głodnych. Murzyni znaleźli się w tragicznej sytuacji, otrzymali wprawdzie wolność, ale bez pracy nie mieli środków do życia. Następowała jednak powolna odbudowa kraju. Na najbliższe pokolenia w umysłach mieszkańców Południa i Północy utrwaliła się wzajemna niechęć. W stanach południowych powstała tajna rasistowska organizacja Ku-Klux-Klan, terroryzująca Murzynów, walcząca o zachowanie dominującej pozycji białych w życiu społecznym i politycznym.
Jedną z ostatnich ofiar wojny był sam Abraham Lincoln, ponownie wybrany na prezydenta. 14 kwietnia 1865 roku został zamordowany przez fanatyka rasistowskiego z Południa.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.