Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Bema pamięci żałobny rapsod (C. K. Norwid)

Bema pamięci żałobny rapsod (C. K. Norwid)

Rodzaj literacki: liryka

Gatunek literacki: wiersz liryczny

Interpretacja

Wiersz powstał w 1851 roku w celu uczczenia rocznicy śmierci gen. Jozefa Bema, uczestnika powstania listopadowego i bojownika walczącego w czasie Wiosny Ludów.

Tematem utworu jest pogrzeb J. Bema, stylizowany na pogrzeb hetmana i wodza (obecność w pochodzie sobowtóra-Cienia zmarłego), zawierający przy tym elementy uroczystości pogrzebowych różnych kultur i epok (pogrzeb rycerza: koń, sokół, miecz; wodza słowiańskiego: panny żałobne i zbrojna drużyna). Pogrzebowy kondukt, w drodze na miejsce przeznaczenia, wchodzi w wąwóz. I oto okazuje się, że grób nie zatrzymał pochodu, lecz stał się punktem zwrotnym, otworzył perspektywę przyszłości. Grób zostaje przekroczony, pochód podąża dalej.

C. K. Norwid eksponuje znaczenie „pamięci” J. Bema w dziejach ludzkości a więc idei, której zwycięstwo stanie się możliwe, gdy „pleśń z oczu zgarną narody”.... Zaznaczył przejście między opisem pogrzebu a opisem znaczenia idei zarówno zmianą perspektywy podmiotu lirycznego (najpierw opis dokonywany jest z zewnątrz, a potem w 1 os. 1. mn., już przez uczestnika konduktu), jak i idealizację, uabstrakcyjnienie przedmiotu opisu. Fantastyczny pochód pogrzebowy przekracza granicę śmierci i staje się ruchem wieczne drążącej myśli ludzkie idei.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.