Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

W Weronie (C. K. Norwid)

W Weronie (C. K. Norwid)

Rodzaj literacki: liryka

Gatunek literacki: wiersz liryczny

Interpretacja

W wierszu poeta posłużył się aluzją literacką, nawiązał do tragedii Szekspira Romeo i Julia. Utwór jest dopełnieniem losów bohaterów po ich śmierci. Podmiot liryczny, wrażliwy obserwator, który ukrywa się za przedstawioną sytuacją, snuje refleksje nad losem młodych ludzi. Na miejsce, gdzie znajdują się ruiny domostw wrogich sobie Montekich i Kapuletów, z nieba spada gwiazda. Upersonifikowane cyprysy wierzą w potęgę i siłę uczuć kochanków, współczują im, twierdzą, że jest to łza anioła - symbol nieszczęśliwej miłości - która ma moc przedostania się do ich grobów. Kierujący się rozumem ludzie uważają, że są to tylko kamienie (meteory).

W wierszu poeta ukazał dwie przeciwstawne postawy: romantyczną (reprezentuje ją uosobiona, współczująca przyroda) i racjonalistyczną, rozumową, naukową (ludzie). Przemilczenia, niedopowiedzenia, jakimi się posłużył, są świadectwem tego, że Norwid stronił od wyrażania sądów wprost, nie skomentował żadnej z postaw. Ze sposobu przedstawienia można jednak wywnioskować, że poeta był zwolennikiem romantycznego widzenia i pojmowania świata. Druga postawa - ludzi, którzy jedynie powierzchownie obserwują i oceniają zjawiska - została potraktowana z lekką ironią, o czym może świadczyć cytat: „A ludzie mówią, i mówią uczenie”.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.