Rodzaj literacki: liryka
Gatunek literacki: wiersz liryczny
Wiersz napisany został w 1856 roku z okazji sprowadzenia prochów A. Mickiewicza do Paryża. Perypetie życiowe poety i spory, jakie wybuchły po jego śmierci, stały się dla C. K. Norwida punktem wyjścia do refleksji na temat relacji między wybitną jednostką a społeczeństwem. W pierwszej części utworu podmiot liryczny przypomina tragiczny los wielkich postaci, które nie zrozumiane i lekceważone przez współczesnych za życia, po zgonie doczekały się spóźnionego uznania i sławy. W kolejnych zwrotkach podmiot liryczny wymienia: Sokratesa (otrutego, a później uhonorowanego spiżowym posągiem), Dantego (wygnańca z rodzinnej Florencji, chowanego w kilku miejscach), K. Kolumba (którego prochy wielokrotnie przenoszono z miejsca na miejsce), Camoesa (jego grób zniszczyło trzęsienie ziemi), T. Kościuszkę (mającego dwa groby), Napoleona (zmarłego na wygnaniu) i wreszcie A. Mickiewicza.
W drugiej części utworu podmiot, zwracając się do zmarłego poety, ironicznie przewiduje, iż dopiero przyszłe pokolenia docenią zasługi wieszcza:
„A lać ci będą łzy potęgi drugiej
Ci, co człowiekiem nie mogli Cię widzieć...”.
Śmierć Mickiewicza staje się pretekstem do wypowiedzenia uogólnionej refleksji na temat losu jednostek wybitnych, wyprzedzających myślą swoje pokolenie. Regułą historii jest nieprzystawalność geniusza do czasów, w których żyje; jego nowatorstwo z trudem znajduje zrozumienie dopiero wśród potomnych:
„Bo glina w glinę wtapia się bez przerwy,
Gdy sprzeczne ciała zbija się aż ćwiekiem
Później... lub pierwej...”.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.