Rodzaj literacki: liryka
Gatunek literacki: wiersz liryczny
Jest to wiersz o charakterze autotematycznym. Powstał w 1858 roku. Poeta zawarł w nim refleksje nad własną twórczością, określił własny stosunek do poezji romantycznej, historii, tradycji oraz sformułował własny program poetycki. W wierszu podmiot liryczny ukrywa się za opisaną sytuacją liryczną. Wyraża przekonanie, że naród jest już znużony poezją, w której zostały wyrażone szlachetne, choć niemożliwe do zrealizowania idee, pragnie za to konkretnych czynów. Wspomina także, że w momencie jego debiutu poetyckiego wielcy romantyczni twórcy mieli już ugruntowaną pozycję i sławę. Następnie stwierdza, że nic nie odziedziczył po nich: „Nie wziąłem od was nic, o! wielkoludy”, zastał jedynie nudę i przebrzmiałe idee. Został spadkobiercą salonowych i społecznych konwenansów, gdzie nie ma miejsca na prawdziwe i szczere uczucia, emocje. Ma poczucie samotności i wyobcowania. „Samotny wszedłem i sam błądzę dalej”. Chciałby doczekać się idealnej przyszłości, ale wie, że wiedzie do niej droga przez zdeprawowaną teraźniejszość. Ze smutkiem stwierdza, że ludzie jemu współcześni nie dostrzegają tego, co chce im przekazać w swojej twórczości, nie rozumieją zawartych w niej prawd i aluzji. Jest jednak świadom, że pisze „na Babilon / Do Jeruzalem!” (motyw biblijny), co znaczy, że jego dzieła zostaną docenione dopiero przez przyszłe pokolenia.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.