Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wędrówką życie jest człowieka (E. Stachura)

Wędrówką życie jest człowieka (E. Stachura)

Podmiot liryczny w wierszu można utożsamiać z poetą, wypowiada się w pierwszej osobie liczby pojedynczej: „Będę iść!”, „Będę szedł!”, „Będę biegł!”, „Nie dam się!”. Adresat również jest wyraźnie określony. To my wszyscy - czytelnicy i miłośnicy poezji Edwarda Stachury. Podmiot liryczny zwraca się do każdego z nas bezpośrednio: „Dotknąć chcesz”. Wiersz ma charakter liryki bezpośredniej.

Utwór ten dotyczy ludzkiego losu, naszych zmagań z życiem. Mimo trudności, problemów, przeszkód, podmiot liryczny mówi twardo: „będę szedł, będę biegł, nie dam się!”. To jest jego recepta, sposób na pokonywanie przeciwności losu. Należy to robić w uporem, konsekwentnie, nie wolno się załamywać. Podmiot liryczny podejmuje walkę z własnymi słabościami, postanawia iść do przodu, pomimo łez, trosk, bólu, cierpienia.

Wiersz składa się z 8 zwrotek, przy czym trzecia i siódma oraz czwarta i ostatnia są identyczne. Mogą pełnić rolę refrenu. Występują rymy dokładne: człowieka - ucieka, człowieka - czeka, wzwyż - w niż. Utwór z powodzeniem można zaśpiewać na scenie.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Wędrówką życie jest człowieka (E. Stachura)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.