Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Życie to nie teatr (E. Stachura)

Życie to nie teatr (E. Stachura)

W wierszu zaprezentowane zostały opinie dwóch postaci, co sugeruje sytuację rozmowy. Pierwsza z nich „ty” twierdzi, że „życie to jest teatr” (początek I zwrotki), druga „ja” liryczne odpowiada: „życie to nie teatr” (tytuł, początek II zwrotki).

Treść utworu koncentruje się wokół dwóch wyrazów: JA i TY. Te dwa wyrazy zestawione zostały na zasadzie kontrastu. „Ty” w utworze Stachury to prawdopodobnie kobieta, świadczyć o tym może dwukrotnie powtórzone „Ty i ja - teatry to są dwa. / Ty i ja”. W wierszu występuje dwoje ludzi o krańcowo różnych poglądach na życie, niezdolnych do prawdziwych uczuć, skazanych na ciągłe udawanie, nakładanie masek.

Wiersz został zbudowany z ośmiu strof o nieregularnej budowie - mają po 4 lub 3 wersy. Mimo to, dzięki rymom (parzyste, żeńskie, zwykle dokładne), wykrzyknieniom („Ty i ja!”, „Bo ty grasz!”) utwór jest rytmiczny i łatwo jest ułożyć do niego melodię.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Życie to nie teatr (E. Stachura)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.