Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych

Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych

Przy wykonywaniu poniższych działań ułamki należy przedstawić w tej samej postaci - ułamka zwykłego albo ułamka dziesiętnego.

Warto pamiętać:

Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych.

Zadanie 1

Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. 1/2 przedstawiamy w postaci ułamka dziesiętnego.

Zadanie 2

Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Sumę zapisuję w postaci ułamków zwykłych (zauważ, że 2/3 nie można zamienić na ułamek dziesiętny). Sprowadzam do wspólnego mianownika, którym jest 15.

Zadanie 3

Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. To działanie można wykonać w postaci ułamków zwykłych lub dziesiętnych.

Zadanie 4

Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Najpierw mnożenie. Przypominam 1/4 = 0,25.

Zadanie 5

Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Najpierw działania w nawiasach 0,75 = 3/4. Dwa ułamki dzielimy w ten sposób, że pierwszy ułamek mnożymy przez odwrotność drugiego.

Zadanie 6

Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Wartość tego wyrażenia arytmetycznego można obliczyć w ułamkach zwykłych lub dziesiętnych, wybieram ułamki dziesiętne, a Ciebie zachęcam do obliczenia również w ułamkach zwykłych. Wynik podaję Ci w ułamkach zwykłych i dziesiętnych.

Zadanie 7

Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Najpierw dzielenie w nawiasie. Przed mnożeniem skracam na krzyż. 95/100 skracaj, dzieląc przez 5 i otrzymuję 19/20.

Zadanie 8

Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Najpierw obliczenia w liczniku. Kreskę ułamkową zastępuję dzieleniem. Przesuwam przecinek w dzielnej i w dzielniku o 2 miejsca w prawo. Wynik podaję Ci w ułamkach zwykłych i dziesiętnych.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.