Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Liczby na co dzień

Liczby na co dzień

Zadanie 1

Podaj, ile kilometrów w terenie odpowiada 1 cm na mapie w skali:

a) 1 : 200000

1 cm na mapie odpowiada 200000 cm w rzeczywistości

200000 cm = 2000 m = 2 km

b) 1 : 3000000

1 cm na mapie odpowiada 3000000 cm w terenie

3000000 cm = 30000 m = 30 km

c) 1 : 15000

1 cm na mapie odpowiada 15000 cm w terenie

15000 cm = 150 m = 0,15 km

d) 1 : 10000

1 cm na mapie odpowiada 10000 cm w terenie

10000 cm = 1 m = 0,1 km

Liczby na co dzień. Od końca liczby odcinamy 5 miejsc.

Zadanie 2

Na mapie w skali 1 : 30000 odległość między miejscowościami wynosi 8 mm. Ile to metrów w terenie?

Liczby na co dzień. 1 cm na mapie to 0,3 km = 300. Odcinamy 5 miejsc od końca.

Odpowiedź:

8 mm na mapie w skali 1 : 30000 to 240 m w terenie.

Zadanie 3

Placyk ma kształt prostokąta. Ile m2 zajmuje ten placyk, jeśli na planie w skali 1 : 7000 ma wymiary 7 mm x 1,5 cm?

Liczby na co dzień. Odcinamy 5 miejsc od końca.

czyli 0,7 cm na planie to w rzeczywistości

0,7 · 0,07 = 0,049 km = 49 m

1,5 cm na planie to w rzeczywistości

1,5 · 0,07 = 0,105 km = 105 m

Pole wynosi w rzeczywistości (w terenie)

Liczby na co dzień. Pole prostokąta obliczamy, mnożąc bok dłuższy przez krótszy.

Odpowiedź:

Ten placyk zajmuje 5145 m2.

Zadanie 4

CENNIK
cena za 1 kg
Michałki 21,50 zł
Pierniki 22,80 zł
Wafle 17,50 zł
Cukierki 11,50 zł
Rodzynki 20,50 zł
Orzeszki 23,80 zł

Ile należy zapłacić za 27 dag wafli i 0,63 kg pierników?

Liczby na co dzień. 1 kg = 100 dag. Ilość x cena za 1 kg = kwota do zapłaty. Ponieważ najmniejszą jednostką płatniczą jest 1 grosz, należy liczbę zaokrąglić do części setnych. Robimy to tak: odrzucamy 5, więc do liczby setnych dodajemy 1.

Za wafle należy zapłacić 4,73 zł.

Liczby na co dzień. Tyle należy zapłacić za pierniki: ilość w kg x cena za 1 kg. Odrzuconą cyfrą jest 4.

Odpowiedź:

Za wafle i pierniki należy zapłacić 19,09 zł.

Zadanie 5

Ile otrzymamy reszty, płacąc banknotem 50 zł, jeżeli kupimy 73 dag rodzynków i 36 dag orzeszków?

Liczby na co dzień. 1 kg = 100 dag; 1 dag = 0,01 kg. Ilość x cena za 1 kg = kwota do zapłaty, bo odrzuconą cyfrą jest 5, do poprzedniej dodajemy 1. Ilość x cena za 1 kg = kwota do zapłaty, bo odrzuconą cyfrą jest 5, do poprzedniej dodajemy 1. Odrzuconą cyfrą jest 8, do poprzedniej dodajemy 1.

Odpowiedź:

Za rodzynki i orzeszki zapłacimy 23,54 zł, a więc dostaniemy 26,46 zł reszty z banknotu 50 zł.

Zadanie 6

W którym opakowaniu bardziej opłaca się kupić herbatę: szklanym 0,75 kg - 27 zł czy 10 paczek po 0,125 kg w cenie 47,50 zł?

Liczby na co dzień. Ilość x cena za 1 kg = kwota. Cena za 1 kg = kwota/ilość. Przesuwamy przecinek w obu liczbach o 2 miejsca w prawo. Mnożąc ułamek dziesiętny przez 10, przesuwamy przecinek o 1 miejsce w prawo. Cena za 1 kg = kwota/ilość. Przesuwamy przecinek w obu liczbach o 2 miejsca w prawo.

Odpowiedź:

Tańsza jest herbata w szklanym opakowaniu.

Zadanie 7

W jednej bombonierce jest 16 czekoladek po 11 dag każda i kosztują 12,50 zł, a w drugiej 10 czekoladek po 13 dag każda i kosztują 14,80 zł. Które czekoladki są tańsze?

Liczby na co dzień. Obliczamy, ile kosztuje 1 kg czekoladek z pierwszej bombonierki. Tyle ważą czekoladki w pierwszej bombonierce. Kwota : ilość = cena za 1 kg. Obliczamy, ile kosztuje 1 kg czekoladek z drugiej bombonierki. Tyle ważą czekoladki w drugiej bombonierce. Kwota : ilość = cena za 1 kg.

Odpowiedź:

Tańsze są czekoladki z pierwszej bombonierki.

Zadanie 8

Co się bardziej opłaca kupić: jogurt gruszkowy o wadze 13,5 dag za 1,55 zł, czy jogurt malinowy o wadze 12,5 dag za 1,45 zł?

Liczby na co dzień. Kwota : ilość = cena za 1 kg. Przesuwamy przecinek o 3 miejsca w prawo. Kwota : ilość = cena za 1 kg. Mnożymy obie liczby przez 1000, przesuwamy przecinek w obu liczbach o trzy miejsca w prawo.

Odpowiedź:

Tańszy jest jogurt gruszkowy.

Zadanie 9

Co jest tańsze: 3 kostki margaryny „Smak” po 0,225 kg każda w cenie 4,50 zł, czy 4 kostki margaryny „Emo” po 0,12 kg każda za 5,30 zł?

Liczby na co dzień. Tyle ważą 3 kostki margaryny Smak. Kwota : ilość = cena za 1 kg. Tyle ważą 4 kostki margaryny Emo. Kwota : ilość = cena za 1 kg.

Odpowiedź:

Tańsza jest margaryna „Smak”.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Liczby na co dzień

Zobacz podobne opracowania

  • Podstawowa
  • Matematyka
  • Ułamki dziesiętne
  • Podstawowa
  • Matematyka
  • Ułamki dziesiętne
  • Podstawowa
  • Matematyka
  • Ułamki dziesiętne
  • Podstawowa
  • Matematyka
  • Ułamki dziesiętne

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.