Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Zapisywanie wyrażeń algebraicznych

Zapisywanie wyrażeń algebraicznych

Wyrażenia algebraiczne.

Przykład 1

Liczbę róż w pewnej kwiaciarni oznaczymy literą x

Zapisywanie wyrażeń algebraicznych. Lilii jest o 5 więcej. O 5 więcej oznacza dodawanie. Goździków jest 7 razy więcej. 7 razy więcej oznacza mnożenie. Jeżeli mnożymy liczbę przez literę, znak x opuszczamy. Storczyki stanowią 1/4 róż. Oznacza to 1/4 z ilości róż. Gerber jest 8 razy mniej. 8 razy mniej oznacza dzielenie. Znak : zamieniamy na kreskę ułamkową. Dzielenie zamieniamy na mnożenie przez odwrotność drugiej liczby.

Przykład 2

Liczbę drzew liściastych w pewnym lesie oznaczamy literą k, a liczbę drzew iglastych literą l

Zapisywanie wyrażeń algebraicznych. Ile jest wszystkich drzew w lesie? Sumujemy ilość drzew liściastych z ilością drzew iglastych. Dęby stanowią 1/6 drzew liściastych. Ile jest dębów? Obliczamy 1/6 z k, czyli mnożymy. Opuszczamy znak x, bo jest między liczbą i literą. Sosen jest 9 razy mniej niż wszystkich drzew. Ilość wszystkich drzew. Razy mniej oznacza dzielenie. Liczbę piszemy przed literami. Drzew liściastych jest więcej niż iglastych. O ile więcej? Obliczamy o ile więcej, czyli odejmujemy.

Są to przykłady wyrażeń algebraicznych. Występują tu liczby, litery i znaki działań.

Przykład 3

Towar waży (waga netto) 5 kg, opakowanie (tara) waży m kg. Ile waży towar wraz z opakowaniem (brutto)?

Zapisywanie wyrażeń algebraicznych. Dodajemy wagę towaru i jego opakowania.

Przykład 4

1 kg cukru kosztuje 2,10 zł. Ile trzeba zapłacić za b kg?

Zapisywanie wyrażeń algebraicznych. Tyle trzeba zapłacić za 1 kg. Tyle trzeba zapłacić za 2 kg. Tyle zapłacimy za 5 kg. Tyle zapłacimy za b kg. Najpierw piszemy liczbę, potem literę, znak x pomijamy.

Przykład 5

Kupiono x kg jabłek po 2,50 zł za kilogram i 6 kg gruszek za g zł za kilogram. Ile zapłacono za towar?

Zapisywanie wyrażeń algebraicznych. Tyle zapłacono za jabłka (ilość x cena za 1 kg). Tyle zapłacono za gruszki (ilość x cena za 1 kg). Tyle zapłacono w sumie.

Przykład 6

W stadninie było n koni. Teraz jest dwa razy mniej. Ile teraz jest koni w stadninie?

Zapisywanie wyrażeń algebraicznych. Razy mniej oznacza dzielenie.

Przykład 7

Jurek jest starszy od Ani o 7 lat. Ania ma y lat. Ile lat ma Jurek?

Zapisywanie wyrażeń algebraicznych. Tyle lat ma Ania. Jurek ma 7 lat więcej. O więcej, czyli dodajemy.

Zeszyt kosztuje x zł, a długopis jest o 0,20 zł droższy. Ile trzeba zapłacić za 8 zeszytów i 5 długopisów?

Zapisywanie wyrażeń algebraicznych. Jest to cena 1 długopisu. Tyle trzeba zapłacić za 5 długopisów (cena x ilość = kwota do zapłaty). Tyle trzeba zapłacić za 8 zeszytów. Tyle zapłacimy za wszystko.

Przykład 9

Szerokość prostokąta wynosi y cm, a długość jest o 4 cm większa. Ile wynosi obwód prostokąta, a ile jego pole?

Zapisywanie wyrażeń algebraicznych. Tyle wynosi długość prostokąta, o 4 więcej, czyli dodajemy. y - tyle wynosi szerokość. Tyle cm mają razem dłuższe boki. Tyle mają dwa krótsze boki. Tyle ma obwód prostokąta. Tyle wynosi pole prostokąta (mnożymy bok dłuższy przez krótszy).

Przykład 10

Na mapie w skali 1:300000 odległość dwóch miast wynosi x cm. Ile km wynosi rzeczywista odległość między tymi miastami?

Zapisywanie wyrażeń algebraicznych. Skala 1 : 300000 oznacza, że... Aby obliczyć rzeczywistą odległość, odcinamy 5 miejsc. Tyle wynosi rzeczywista odległość (pomijamy znak x, a liczbę piszemy przed literą).

Przykład 11

W teatrze na parterze jest 25 rzędów. W każdym rzędzie jest p miejsc, a na balkonie 15 rzędów po t miejsc w rzędzie. Ile jest miejsc siedzących w tym teatrze?

Zapisywanie wyrażeń algebraicznych. Tyle miejsc jest na parterze. Tyle jest miejsc na balkonie. Tyle jest razem miejsc.

Przykład 12

W kinie na parterze jest y rzędów, a w każdym 40 miejsc, a na balkonie o 40% mniej rzędów. W każdym rzędzie na balkonie jest 20 miejsc. Ile jest miejsc siedzących w kinie?

Zapisywanie wyrażeń algebraicznych. Tyle jest miejsc na parterze. Obliczamy, ile mniej jest rzędów na balkonie. Zamieniamy procenty na liczby. skracamy przez 20 (dzielimy licznik i mianownik). Tyle rzędów jest na balkonie. Tyle jest miejsc na balkonie (ilość rzędów x ilość miejsc w rzędzie). Razem jest tyle miejsc w kinie.

Zobacz podobne opracowania

 • Podstawowa
 • Matematyka
 • Wyrażenia algebraiczne
 • Podstawowa
 • Matematyka
 • Wyrażenia algebraiczne
 • Podstawowa
 • Matematyka
 • Wyrażenia algebraiczne
 • Podstawowa
 • Matematyka
 • Wyrażenia algebraiczne
 • Podstawowa
 • Matematyka
 • Wyrażenia algebraiczne

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.