Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Prąd

Milena Harzyńska i Ola Kot odkrywają sekrety i szukają „dziury w całym”. Dziennikarki wraz z naukowcami w Centrum Nauki Kopernik sprawdzają, testują, badają i odkrywają sekrety zjawisk. Dziś zajmiemy się... prądem!

Prąd
/123RF/PICSEL

Czy codzienny wysiłek fizyczny może "wyzerować" rachunki za prąd? 

Czy istnieje jakakolwiek szansa na to, żebyśmy już wkrótce przestali płacić rachunki za prąd?

Typowy piorun ma około miliarda dżuli. Tu małe przypomnienie - dżul to jednostka pracy, energii oraz ciepła w układzie SI; nazwana na cześć angielskiego fizyka – Jamesa Prescotta Joule'a. Energia pioruna wystarczyłaby na 100 godzin świecenia 100 watowej żarówki. Ale czy człowiek jest w stanie poskromić taką energię i wykorzystać do zasilania domowych sprzętów? Albo czy jesteśmy w stanie na własną rękę lub poprzez wysiłek fizyczny wyprodukować energię do codziennego użytku?

W dzisiejszym odcinku dowiecie się  m.in. skąd bierze się prąd w naszych gniazdkach, z bliska zobaczycie pracę ludzi, którzy dbają by prąd do nas dotarł i dowiecie się czy człowiek mógłby być żywą baterią!

Razem z prowadzącymi programu „Kopernik Była Kobietą” będziecie mogli porozmawiać z robotem, polecieć w kosmos, a także spróbować oszukać własny mózg. Dziennikarki postarają się dowieść, że zdobywanie wiedzy może być naprawdę świetną zabawą. Co kilka dni będziemy publikować nowy odcinek! Więcej znajdziecie tutaj!

Czekajcie na następne odcinki!

Zobacz najnowsze artykuły