Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Bursa, Andrzej (1932-1957)

Był prozaikiem i poetą. Debiutował w 1954 r. na łamach „Życia Literackiego” wierszem Głos w dyskusji o młodzieży. W tym czasie stawiał pierwsze kroki również jako tłumacz (przełożył wiersz bułgarskiej poetki Błagi Dimitrowej Spotkanie) oraz rozpoczął pracę w redakcji krakowskiego „Dziennika Polskiego”. W 1955 r. wstąpił do PZPR i przerwał studia bułgarystyczne. Na uczelnię powrócił w 1957 r. W tym samym roku w krakowskiej Piwnicy pod Baranami został wystawiony jego skecz sceniczny Rozmówki chłopskie, czyli socjalistyczne daleko w wykonaniu Krzysztofa Litwina i Wiesława Dymnego. W „Zebrze” opublikowano opowiadanie Mason, uznane za debiut prozatorski artysty.

Był poetą i prozaikiem. W swojej poezji wyrażał bunt przeciwko socjalizmowi, demaskował jego ideologię i schematyzm, był uważany za wyraziciela nastrojów i niepokojów swego pokolenia. Jego dzieła zostały opublikowane dopiero po śmierci i zawarte w zbiorach Wiersze (1958), Utwory wierszem i prozą (1969), Poezje wybrane (1977). Napisał również mikropowieść o charakterze paraboliczno-groteskowym pt. Zabicie ciotki (1981).

Zmarł nagle na serce 15 XI 1957 r. w Krakowie, mając zaledwie 25 lat. Pochowano go na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W 1967 r. została ustanowiona nagroda literacka jego imienia dla młodych poetów. Pierwszym laureatem był Tadeusz Kijonka (tomik Rzeźba w czarnym drzewie).

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.