Wybierz dział

Tango (S. Mrożek)

Tango (S. Mrożek)

Okoliczności i czas powstania

Dramat powstał w latach 60., drukiem ukazał się w 1964 r. Polska prapremiera odbyła się w Bydgoszczy w 1965 r. W sytuacji społeczeństwa żyjącego w systemie totalitarnym Mrożek ostrzega przed nihilistycznym buntem przynoszącym anarchię, demaskuje mechanizmy życia społecznego, realia państwa komunistycznego.

Czas i miejsce akcji

Czas akcji nie jest w dramacie określony. Miejscem akcji jest mieszkanie Stomila i Eleonory, rodziców Artura. Mieszkanie jest zaniedbane, panuje w nim bałagan: „sprzęty ustawione jakby tuż przed albo tuż po przeprowadzce”, „... scena przyrządzona draperiami w ten sposób, że materie, półleżące, półzwisające, sprawiają wrażenie rozplamienia, rozmazania...”. Wiele przedmiotów pochodzi z czasów dość odległych: „czarny wózek dziecinny” Artura, „zakurzona ślubna suknia” matki Artura, bryczesy Eugeniusza, chociaż koń, na którym jeździł „zdechł bezpotomnie czterdzieści lat temu”, pusta klatka na ptaki bez dna, katafalk, który pozostał po śmierci dziadka. A także talerze, filiżanki, karafki, przy czym „Każdy talerz, każdy przedmiot pochodzi z innego serwisu, z innej epoki i z innego stylu”, sztuczne kwiatki, resztki jedzenia na stole - „ten stół, jeszcze bardziej niż całe wnętrze, sprawia wrażenie pomylenia, przypadkowości, niechlujstwa”.

Wystrój tego miejsca świadczy o jego mieszkańcach, ludziach, którzy nie dbają o czystość i porządek, odpowiada im życie w chaosie i bałaganie.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.