Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Biała magia (K. K. Baczyński)

Biała magia (K. K. Baczyński)

Rodzaj literacki: liryka

Gatunek liryki: erotyk

Adresatką i bohaterką wielu wierszy Baczyńskiego była jego żona, Barbara. Miłosne utwory poety utrzymane są często w poetyce wizji sennej. Uczucie do żony jest drogą ucieczki od złej rzeczywistości wojennej. Tytułowa „biała magia” to dobre czary, przeciwieństwo czarnej magii, która, posługując się siłami zła, wymierzona jest przeciwko człowiekowi. Wiersz napisany został w nocy w 1942 roku. Podmiot liryczny obserwuje Barbarę, która powoli zapada w sen. W wyobraźni poety ukochana kobieta jawi się jako ucieleśnienie piękna i spokoju. Ciało Barbary jest epicentrum wszechświata, symbolem harmonii, doskonałości, szczodrości natury:

„przyjmuje w siebie gwiazdy

i biały pył miesiąca.

Przez ciała drżący pryzmat

w muzyce białych iskier

łasice się prześlizgną

jak snu puszyste listki”.

Obecność i bliskość Barbary wymazuje z pamięci myśli o toczącej się na zewnątrz wojnie, która niesie za sobą cierpienie, zło i śmierć. Kobieta, symbol życia i matki ziemi zawiera w sobie trwanie, bogactwo świata, poezję. Sen Barbary niesie spokój, zatrzymuje czas.

„Aż napełniona mlecznie,

w sen się powoli zapadnie,

a czas melodyjnie osiądzie

kaskadą blasku na dnie”.

Obecność żony sprawia, że poeta zapomina na chwilę o wojnie, opuszczają go lęki i niepokoje, odzyskuje wiarę w istnienie piękna, dobra i spokoju.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.