Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Mieszkać (S. Barańczak)

Mieszkać (S. Barańczak)

Wiersz pochodzi z cyklu Kątem u siebie. Wiersze mieszkalne. Ciągłość utworu jest zakłócona wtrąceniami nawiasowymi, które zmieniają sens wypowiedzi. Gdyby je usunąć wiersz mówiłby o zwykłym, codziennym bytowaniu człowieka. Poeta gromadzi potoczne zwroty określające życie przeciętnego człowieka: „mieszkać kątem”, „własne cztery ściany”, „własne śmieci”. Określają one życie upływające wśród czterech ścian, egzystencję szarą i banalną. Jednak głębsze znaczenie jest ukryte w stwierdzeniach zamkniętych nawiasem. Tworzą one odrębną całość i są skomponowane jak dziecięca wyliczanka, pozbawiona jednak jej charakteru zabawy:

„cztery kąty a szpieg piąty,

sufit, z góry przejrzy moje sny...”.

Człowiek w swoim własnym mieszkaniu nie czuje się sobą, ma wrażenie, że jego życie jest podglądane i kontrolowane. Dom nie jest już miejscem bezpiecznym, oazą spokoju, wszędzie czai się strach i zagrożenie. Wydaje się, iż całe mieszkanie i sprzęty znajdujące się w nim śledzą każdy krok domownika. Zastąpienie wyrazu „piec” - „szpiegiem” wprowadza atmosferę niebezpieczeństwa. „Jama w betonie” jak określa poeta mieszkanie w bloku nie daje schronienia. Zamknięty w czterech ścianach człowiek jest samotny, bezbronny i anonimowy. Gorzko brzmią słowa kończące wiersz:

„... pomyśl o siódmym, o zgonie,

ósmy cudzie świata, człowieku”.

Człowiek jest więc kimś wyjątkowym, wybitnym, ale także istotą słabą i śmiertelną. „Pomysł o zgonie”, tzn. przygotuj się na śmierć, pogódź się z przemijaniem czasu.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.