Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Mieszkać (S. Barańczak)

Mieszkać (S. Barańczak)

Wiersz pochodzi z cyklu Kątem u siebie. Wiersze mieszkalne. Ciągłość utworu jest zakłócona wtrąceniami nawiasowymi, które zmieniają sens wypowiedzi. Gdyby je usunąć wiersz mówiłby o zwykłym, codziennym bytowaniu człowieka. Poeta gromadzi potoczne zwroty określające życie przeciętnego człowieka: „mieszkać kątem”, „własne cztery ściany”, „własne śmieci”. Określają one życie upływające wśród czterech ścian, egzystencję szarą i banalną. Jednak głębsze znaczenie jest ukryte w stwierdzeniach zamkniętych nawiasem. Tworzą one odrębną całość i są skomponowane jak dziecięca wyliczanka, pozbawiona jednak jej charakteru zabawy:

„cztery kąty a szpieg piąty,

sufit, z góry przejrzy moje sny...”.

Człowiek w swoim własnym mieszkaniu nie czuje się sobą, ma wrażenie, że jego życie jest podglądane i kontrolowane. Dom nie jest już miejscem bezpiecznym, oazą spokoju, wszędzie czai się strach i zagrożenie. Wydaje się, iż całe mieszkanie i sprzęty znajdujące się w nim śledzą każdy krok domownika. Zastąpienie wyrazu „piec” - „szpiegiem” wprowadza atmosferę niebezpieczeństwa. „Jama w betonie” jak określa poeta mieszkanie w bloku nie daje schronienia. Zamknięty w czterech ścianach człowiek jest samotny, bezbronny i anonimowy. Gorzko brzmią słowa kończące wiersz:

„... pomyśl o siódmym, o zgonie,

ósmy cudzie świata, człowieku”.

Człowiek jest więc kimś wyjątkowym, wybitnym, ale także istotą słabą i śmiertelną. „Pomysł o zgonie”, tzn. przygotuj się na śmierć, pogódź się z przemijaniem czasu.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.