Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Widokówka z tego świata (S. Barańczak)

Widokówka z tego świata (S. Barańczak)

Każda strofa tego utworu zaczyna się od stwierdzenia: „Szkoda, że Cię tu nie ma”. Słowa te mogą kojarzyć się z początkiem listu lub kartki (tu: widokówka) przesyłanej do kogoś bliskiego czy znajomego. Wiersz jest monologiem, ciągiem wypowiedzi i pytań retorycznych zadawanych Bogu. Podmiot liryczny opowiada mu, jak komuś bliskiemu, o swoim życiu na ziemi, problemach i przemyśleniach dotyczących sensu ludzkiego życia, zmagania się z losem. Powracają pytania:

„Powiedz, co u Ciebie słychać,

co można widzieć,

gdy się jest Tobą”.

W wiersz dochodzi do swoistej syntezy istnień Boga i człowieka. Bogu zadaje się pytania takie, jak człowiekowi, bo odczuwa po ludzku. Człowiek boli Boga, obydwa istnienia są nierozerwalnie związane:

„Mów, jak Ty się czujesz

z moim bólem - jak boli

Ciebie Twój człowiek”.

Bóg milczy, nie odpowiada na zadane pytania, wydaje się być gdzieś bardzo daleko stąd, jest obojętny na los człowieka. Podmiot liryczny odczuwa brak obecności Boga w stworzonym przez Niego wszechświecie. Jednak świat, choć pozbawiony bożej obecności, ciągle istnieje, jest stały i niezmienny. Życie ludzi współczesnych niczym nie różni się od życia tych, którzy istnieli przed nimi. Człowiek jest przechodniem, który przebywa na ziemi tylko chwilowo. W każdy czasie historycznym ludzka egzystencja zmierza ku śmierci, która jest nieuchronna.

Zobacz podobne opracowania

Stanisław Barańczak
  • Liceum
  • Język polski
  • Literatura współczesna
Stanisław Barańczak
  • Liceum
  • Język polski
  • Literatura współczesna
Zbigniew Herbert
  • Liceum
  • Język polski
  • Literatura współczesna

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.