Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Spójrzmy prawdzie w oczy (S. Barańczak)

Spójrzmy prawdzie w oczy (S. Barańczak)

Już w tytule wiersza pojawia się jedno z słów, pojęć konstytutywnych dla całej twórczości Barańczaka - prawda. Problematyka tego wiersza skupia się wokół prawdy i jej znaczenia w życiu człowieka. Punktem wyjścia do rozważań nad tym problemem jest tytułowy związek frazeologiczny „spójrzmy prawdzie w oczy”. Poeta analizuje ten popularny zwrot i zestawia go z różnymi sytuacjami:

„Spójrzmy prawdzie w oczy: w nieobecne

oczy potrąconego przypadkowo

przechodnia z podniesionym kołnierzem; w stężałe

oczy wzniesione ku tablicy z odjazdami

dalekobieżnych pociągów...”.

Dzięki temu zabiegowi prawda nie jest czymś abstrakcyjnym, nierealnym. Oczy prawdy to „szare oczy” kogoś konkretnego: przechodnia spotkanego na ulicy, podróżnego, człowieka czytającego gazetę. Prawda jest wszędzie i w każdym, na każdym kroku można się na nią natknąć. Trzeba jej szukać w ludziach zwykłych, przeciętnych, tylko tam jest ona autentyczna, wolna do ideologii, pustych haseł i górnolotnych stwierdzeń:

„...więc dajmy z siebie wszystko

na własność tym spojrzeniom, stańmy na wysokości

oczu, jak napis kredą na murze...”.

Ten napis na murze to prawda rzeczywista a nie oficjalna, podawana w środkach masowego przekazu. Ludzie kłamią, nadużywają słowa prawda, które ciągle traci na wartości, jednak należy pamiętać, że tkwi w nim wielka siła, która powoduje, że prawda wychodzi na jaw. W życiu zawsze należy kierować się prawdą, postępować godnie, tak, by można było sobie i innym spojrzeć prosto w oczy. W tekście ani razu nie pojawia się słowo „kłamstwo”, mimo to wyłania się z niego obraz rzeczywistości przesiąkniętej kłamstwem. Właśnie dlatego człowieka - więźnia systemu totalitarnego, karmionego kłamstwem, manipulowanego spojrzenie w oczy prawdzie będzie „umiało rzucić na kolana”.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.