Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Tango (S. Mrożek)

Bohaterowie

Głównym bohaterem jest Artur, „młody człowiek, najwyżej dwudziestopięcioletni, prawidłowo rozwinięty, dorodny i regularny”. Studiuje medycynę i filozofię na uniwersytecie. Zawsze „czysty i wyprasowany”, nosi ciemny garnitur, białą koszulę i krawat. Autor hołduje formie, nosi się z klasyczną elegancją, widzi przyszłość tradycyjnie: chce zostać mężem, ojcem, głową rodziny. Uważa, że zewnętrzność, gest, rytuał wystarczą dla zbudowania uporządkowanej rzeczywistości.

Artur jest buntownikiem, który nie może pogodzić się z sytuacją zaistniałą w jego domu. Samotnie, jak romantyczny bohater, pragnie ocalić wartości, jego zdaniem dziś już niemodne i lekceważone, pogardza manifestowaną przez rodzinę swobodą obyczajową, tolerancją, brakiem szacunku dla tradycji. Chce, by babcia stała się strażniczką rodzinnych wartości, by przestała zachowywać się jak zbuntowana nastolatka. Pragnie, aby Eleonora stanowiła wzór żony i matki, a Stomil wreszcie odpowiednio zareagował na zdradę swojej żony. Rodzina jednak jest niezwykle „odporna” na starania Artura. Nie może liczyć na poparcie żadnego z jej członków, bo nawet wydawałoby się sprzyjający mu Eugeniusz, zależnie od sytuacji, opowiada się za tym, kto w danej sytuacji dominuje.

Kiedy wydaje mu się, że znalazł już sposób, poprzez małżeństwo z Alą, na okiełznanie rodziny (w tradycyjny sposób zaczęli przygotowywać się do ceremonii) zrozumiał, że sam ślub jako forma, nie jest w stanie zastąpić norm i zasad. Szuka ideologii i dochodzi do wniosku, że jedynie władza oparta na przemocy może przynieść pożądane efekty. Zdaje się nie widzieć zła tkwiącego w tej, nowo przez siebie odkrytej, teorii. Chce budować świat oparty na ładzie, porządku i zasadach, ale ludzi traktuje w sposób instrumentalny jak środek do osiągnięcia zamierzonego celu. Artur jest samotnym buntownikiem, który w nikim nie znajduje oparcia i dlatego ponosi klęskę.

Inni bohaterowie

Eleonora - matka Artura, żona Stomila. Jest osobą nowoczesną, zbuntowaną przeciwko wszelkim normom i ograniczeniom świata. Z rozrzewnieniem wspomina czasy młodości, odwagę Stomila, który dla niej był wyrocznią w sprawach artystycznych i światopoglądowych. Eleonora zdradza Stomila z Edkiem, gdyż fascynuje ją jego prostota.

Stomil - artysta, ojciec Artura; intelektualista, który w młodości był człowiekiem zbuntowanym, sprzeciwiał się normom moralnym, obyczajowym i artystycznym. Dziś jest bezsilny, niezdolny do działania, do wystąpienia przeciwko kochankowi żony i synowi, który chce go sobie podporządkować. Jest autorem eksperymentów teatralnych, pragnie dowieść, że sztuka jest podstawą nowoczesności i najdoskonalszym wyrazem buntu.

Eugenia - babcia Artura, „czerstwa i ruchliwa, czasem tylko cierpi na starcze zapaści”, jej ulubioną rozrywką jest gra w karty.

Eugeniusz - brat Eugenii, człowiek słaby, uległy, służalczy. Wspiera Artura w jego dążeniach przywrócenia zasad, ale po jego śmierci ulega Edkowi.

Ala - ma 18 lat, jest kuzynką i narzeczoną Artura. Podobnie jak reszcie rodziny obce jej są zasady moralne i obyczajowe. Jest narzeczoną Artura, ale zdradza go z Edkiem, przekonana, że narzeczony nie kocha jej, a „żeni się z nią tylko dla zasady”. Zdrada Ali jest bezpośrednią przyczyną śmierci Artura.

Edek - człowiek bezmyślny, prymitywny, prostacki w zachowaniu, pozbawiony zasad moralnych i własnych poglądów, „... osobnik w najwyższym stopniu mętny i podejrzany (...) włosy długie i tłuste (...) nie ogolony”.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.