Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Saint-Exupéry, Antoine de (1900-1944)

Urodził się w 1900 r. w Lyonie. Pochodził z arystokratycznej rodziny francuskiej. Początkowo studiował architekturę, interesował się plastyką. Od 1921 r. odbywał służbę wojskową w lotnictwie i otrzymał dyplom pilota. Po ukończeniu służby pracował jako pilot w lotnictwie pocztowym, odbywając loty na linii Tuluza - Casablanca - Dakar.

Debiutował mało znanym opowiadaniem: Ucieczka Jakuba Bernis, następnie opublikował powieść Poczta na południe, ale prawdziwą sławę przyniosła mu dopiero powieść pt. Nocny lot.

W czasie wojny domowej w Hiszpanii był korespondentem wojennym dzienników paryskich. Był znakomitym dziennikarzem, jego reportaże zyskały powszechną aprobatę. W czasie II wojny światowej, po klęsce Francji, wyemigrował przez Algierię do USA. Powrócił do Algieru wraz z francuską armią. Zginął w 1944, zestrzelony podczas lotu zwiadowczego. Oprócz wymienionych tytułów jest autorem następujących utworów: Ziemia planeta ludzi, Listy do zakładnika, Mały Książę. Jeden z krytyków literatury powiedział o nim: „Uważał, że literatura zobowiązuje i nie napisał niczego, czego nie mógłby potwierdzić własnym życiem (...) potwierdził, że nic nie zwalnia pisarza od spełnienia tych samych zasad, które proponuje czytelnikowi”.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.