Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Daleki Wschód

Daleki Wschód

Japonia

Po II wojnie światowej w Japonii doszło do rozwoju gospodarczego na niespotykaną wcześniej skalę. Dzięki amerykańskiej pomocy gospodarczej, ograniczeniu wydatków na zbrojenia, rozwojowi przemysłu zbrojeniowego (konflikty z Koreą), gospodarka zaczęła się dynamicznie rozwijać.

W latach 80. nastąpił rozwój przemysłu elektronicznego, komputerowego, a Japonia stała się drugą potęgą gospodarczą świata.

Chiny

Koniec wojny z Japonia pozwolił sięgnąć chińskim komunistom po władzę. W wojnie domowej pod wodzą Mao Zedonga (Mao-Tse-Tunga) pokonali oni armie rządowe Czang Kaj-szeka (z częścią wojsk udało mu się schronić na wyspie Tajwan). Po czterech latach walk Mao Zedong 1 X 1949 r. ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Na Tajwanie (dzięki poparciu i pomocy militarnej USA) pozostał Rząd Republiki Chińskiej.

W 1958 roku ogłoszono w Chinach plan industrializacji nazwany „wielkim skokiem” (zakładał błyskawiczny wzrost gospodarczy w ciągu 25 lat). Ograniczano nakłady na żywność, oświatę, służbę zdrowia (w ten sposób zdobywano pieniądze na uprzemysłowienie). „Wielki skok” zakończył się katastrofą (1961 r.) - około 20 mln. Chińczyków zmarło z głodu i zimna lub zostało zamordowanych. Klęska „wielkiego skoku” spowodowała odsunięcie Mao-Tse-Tunga od władzy. Chcąc odzyskać pełną władzę oparł się na kilkudziesięciomilionowej grupie uczniów i studentów tworząc z nich Czerwoną Gwardię. W 1966 r. Czerwona Gwardia rozpoczęła walkę ze starą kulturą, obyczajami i poglądami. Rozpoczęła się tzw. rewolucja kulturalna. Aby zbudować idealne społeczeństwo palono książki, dewastowano zabytki, jednak głównym celem była walka z przeciwnikami Mao. W 1969 r., kiedy uznano, że młodzież spełniła swe zadanie, przywódców Gwardii Czerwonej rozstrzelano, a pozostałych skazano na przymusową pracę na wsi. Rewolucja trwała jeszcze do 1976 r. (do śmierci Mao).

Korea

Po zakończeniu II wojny światowej Korea została podzielona wzdłuż 38 równoleżnika na dwie strefy okupacyjne: radziecką - północ i amerykańską - południe.

W 1948 r. ZSRR oficjalnie wycofał się ze swojej strefy, przekazując władzę komunistycznemu rządowi Kim Ir Sena.

W 1950 r. wojska Korei Północnej przekroczyły linię 38 równoleżnika. Korea Południowa zwróciła się o pomoc do ONZ, która wyraziła zgodę na interwencje w Korei. Kiedy wojska amerykańskie i Korei Południowej zdobyły stolicę Korei Północnej Phenian, do wojny włączyła się armia „ochotników” chińskich (po stronie północnej Korei). Konflikt ten mógł doprowadzić do wybuchu wojny światowej. Dopiero po śmierci Stalina w 1953 r. walczące strony zawarły rozejm.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Daleki Wschód

Zobacz podobne opracowania

 • Podstawowa
 • Historia
 • Europa i świat po II wojnie światowej
 • Podstawowa
 • Historia
 • Europa i świat po II wojnie światowej
 • Podstawowa
 • Historia
 • Europa i świat po II wojnie światowej
 • Podstawowa
 • Historia
 • Europa i świat po II wojnie światowej
 • Podstawowa
 • Historia
 • Europa i świat po II wojnie światowej

Ciekawostki (1)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.
Caro_psychopatka 11.03.2019 22:22

kraje azjatyckie, które w 2 połowie XXw. szybko unowocześniły swoją gospodarkę określa się mianem "azjatyckich tygrysów gospodarczych"

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.