zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek
Po zakończeniu II wojny światowej zachwiana została pozycja mocarstw kolonialnych (Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii). Kolonizatorzy próbowali z powrotem objąć panowanie nad swoimi koloniami. Jednak w wielu przypadkach okazało się to niemożliwe. Do walki o niepodległość przystąpiły podbite narody na kontynencie Azji i Afryki.
Powstanie nowych państw:
- Azja: 1945 r. Indonezja, 1948 r. Pakistan, Indie, 1948 r. Cejlon, Birma; W 1946 r. rozpoczęły się walki w Indochinach (Wietnam, Kambodża, Laos). Kierowali nią przywódcy Demokratycznej Republiki Wietnamu (Ho Szi Min). Wietnamscy komuniści uzyskali wsparcie radzieckie i komunistycznych Chin. Po klęsce w bitwie pod Dien Bien Phu Francja wycofała się z Indochin. W 1954 r. uznano niepodległość Kambodży, Laosu, komunistycznej Demokratycznej Republiki Wietnamu (północ) i niekomunistycznej Republiki Wietnamu (południe);
- Afryka: 1952 r. Egipt, 1952 r. Tunezja, Sudan, Maroko, 1957 r. Ghana, 1960 r. 16 innych państw.
Proces wyzwalania się kolonii spod zależności od mocarstw kolonialnych i tworzenia nowych państw nazywamy dekolonizacją. Państwa te usiłowały prowadzić politykę niezaangażowania, szukając „trzeciej drogi” między komunizmem a kapitalizmem, dlatego nazwano je ,,Trzecim Światem”.
Pogłębiaj wiedzę w temacie: Dekolonizacja w świecie
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.