Ludzie renesansu dążyli do wszechstronnego wykształcenia. Najbardziej podziwiano tych, którzy zajmowali się różnymi dziedzinami nauki. Należał do nich m.in. Mikołaj Kopernik urodzony w Toruniu. Studiował w Krakowie, a następnie na uczelniach włoskich. Zajmował się różnymi naukami, jak medycyna i ekonomia. Zasłynął jednak przede wszystkim jako astronom. W sposób naukowy, dzięki obserwacji udowodnił, że centrum naszego układu planetarnego stanowi Słońce, a nie Ziemia. Poglądy astronoma nazwano teorią heliocentryczną (helios
- Słońce). Zastąpiła ona panującą wcześniej teorię geocentryczną (geo - Ziemia), której autorem był Ptolemeusz.
W geocentrycznej teorii budowy świata zakładano, że nieruchoma Ziemia znajduje się w środku (centrum) wszechświata. Wokół niej miały krążyć wszystkie pozostałe ciała niebieskie. Kopernik swoim odkryciem dokonał rewolucji w nauce, zburzył dotychczasowe teorie popierane przez uczonych i Kościół. Dlatego wkrótce po ogłoszeniu dzieło „O obrotach sfer niebieskich” zostało potępione jako niebezpieczne i wpisane do „Indeksu ksiąg zakazanych”. Głoszenie teorii Kopernika stało się niebezpieczne. Odczuli to dwaj Włosi - Giordano Bruno (czyt. dżiordano) i Galileo Galilei (Galileusz) - oskarżeni o herezję. Pierwszy, skazany na śmierć, spłonął na stosie, broniąc do końca swych przekonań. Drugi odwołał swe poglądy, ale dzięki temu zachował życie.
Odkrycie Kopernika zostało w XVII wieku potwierdzone przez uczonych, prowadzących między innymi swoje badania za pomocą skonstruowanego wówczas teleskopu. Wykazano, że poza układem słonecznym we wszechświecie istnieją inne układy gwiazd, a Ziemia nie jest ośrodkiem wszechświata.
Oprócz teleskopu wynaleziono także inne narzędzia pozwalające na poznanie przyrody i praw nią rządzących - mikroskop, lunetę, termometr i barometr. Wśród nich istotne znaczenie miał mikroskop, który pozwalał na ogląd rzeczy niewidzialnych gołym okiem. Dzięki temu odkryto między innymi czerwone ciałka krwi i bakterie.
Narodziły się wówczas dwa główne kierunki filozoficzne poznawania natury - racjonalizm i empiryzm. Francuski uczony Kartezjusz uważał, że poznanie świata możliwe jest wyłącznie za pomocą rozumu (stąd nazwa kierunku racjonalizm: ratio - rozum).
Drugim nurtem w filozofii poznania był empiryzm (empiricus -oparty na doświadczeniu), który głosił, że drogą prowadzącą do prawdziwego poznania są tylko doznania zmysłów. Stosując tę metodę poznania natury, angielski uczony, Isaac Newton (czyt. izak niuton), odkrył prawa: powszechnego ciążenia i mechaniki, będące podstawą rozwoju fizyki i astronomii aż do początków XX wieku.
Zapamiętaj!
Mikołaj Kopernik jest twórcą teorii heliocentrycznej. Lepsze poznanie świata umożliwiały wynalazki - teleskop, mikroskop, termometr, barometr.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.