Na przełomie XVIII i XIX wieku dokonała się w Anglii, a następnie w innych krajach na Zachodzie, rewolucja przemysłowa. Rewolucja to gwałtowna zmiana, w tym przypadku w przemyśle. Polegała ona na przejściu od wytwarzania produktów ręcznie (w warsztatach rzemieślniczych lub większych manufakturach), do wytwarzania ich za pomocą maszyn w fabrykach.
Było to możliwe po upowszechnieniu wynalazków technicznych, które zmieniły sposób wytwarzania produktu, np. tkaniny. Tkalnia ręczna została zastąpiona maszyną tkacką do wyrobu materiałów.
Doniosłym odkryciem było skonstruowanie przez Jamesa Watta (czyt. dżejmsa łota) maszyny parowej, która wprawiała w ruch krosna w tkalniach i maszyny w innych fabrykach.
Zastosowanie maszyny parowej było powodem zwiększenia zapotrzebowania na paliwo. Od tamtej pory korzystano nie tylko z drewna (szybko zmniejszały się powierzchnie lasów), ale zaczęto wydobywać węgiel. Powstawały nowe kopalnie „czarnych diamentów”, jak nazywano węgiel, a kraje bogate w ten surowiec szybko zdobywały znaczenie w świecie.
Aby łatwiej i szybciej przewozić węgiel, należało unowocześnić transport, stało się to możliwe, gdy George Stephenson (czyt. dżordż stiwenson) zastosował silnik parowy do konstrukcji pierwszej lokomotywy. Doprowadziło to do zbudowania kolei żelaznej, która również zrewolucjonizowała komunikację lądową.
Rozwój różnych gałęzi przemysłu (powstawały huty, gdyż rósł popyt na stal) spowodował powstanie skupisk hut, kopalń i fabryk, w pobliżu których mieszkali zatrudnieni w nich ludzie - zaczynały się tworzyć okręgi przemysłowe.
Jedno z największych odkryć w dziedzinie chemii i fizyki, które zapoczątkowało rozwój nowych dyscyplin naukowych - chemii i fizyki jądrowej, przypadło badaczom: Polce Marii Skłodowskiej-Curie i jej mężowi Piotrowi Curie. Odkryli oni dwa pierwiastki promieniotwórcze rad i polon (nazwany tak na cześć Polski). M. Skłodowska-Curie, laureatka dwóch Nagród Nobla, pomimo opuszczenia kraju (pracowała we Francji), nigdy nie wyrzekła się swoich więzów z ojczyzną.
Powstawały coraz doskonalsze sposoby komunikowania się - w 1833 roku telegraf (urządzenie umożliwiające przekazywanie informacji na odległość alfabetem Morse’a), w 1876 roku telefon. W 1896 roku skonstruowano radio. Zbieraniem informacji zajmowały się powstałe w tym celu agencje informacyjne, zatrudniające korespondentów, którzy gromadzili informacje i wysyłali je do centrali (od lat czterdziestych wykorzystywano w tym celu telegraf), ta zaś sprzedawała je gazetom.
Narodziła się nowoczesna prasa - w 2 połowie XIX wieku powstały maszyny służące do szybkiego składania tekstu i drukowania. Gazety zatrudniały wielu pracowników - redaktorów opracowujących materiały, dziennikarzy zbierających informacje i piszących teksty. Zamieszczano teksty informacyjne - wiadomości z kraju i zagranicy, felietony (komentarze na temat bieżących spraw, często dowcipne i złośliwe), recenzje (omówienia najnowszych książek, wystaw, sztuk teatralnych), reportaże (relacje z prawdziwych wydarzeń). Wielkim powodzeniem cieszyły się powieści drukowane w odcinkach, w gazetach. Zaczęły się także ukazywać pisma dla dzieci i młodzieży.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.