Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Świat, który mnie otacza

Świat, który mnie otacza

Kim jestem

Masz za sobą kilka etapów życia - okres niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa, trzy klasy szkoły podstawowej. Na każdym etapie zmieniałeś się pod względem fizycznym i zdobywałeś jakąś wiedzę o świecie. Zmieniasz się dalej - dorastasz, zmienia się twoje zachowanie, coraz więcej umiesz i wiesz. Spełniasz różne role - jesteś jednocześnie uczniem, dzieckiem, synem albo córką, kolegą, mieszkańcem swojej miejscowości, swojego regionu, Polakiem, Europejczykiem...

Masz różne zainteresowania. Zainteresowania wyrastają z zaciekawienia czymś: chcesz otrzymać odpowiedzi na pytania, które ci się nasuwają, a potem dowiadywać się coraz więcej na jakiś temat. Rozwój zainteresowań może kształtować się pod wpływem otaczających nas ludzi. Czasem zainteresowania przeradzają się w hobby - szczególne zamiłowanie do czegoś, zajmowanie się czymś z zapałem, ulubione zajęcie.

Niektóre zainteresowania zachowuje się na całe życie. Mają one nawet czasem wpływ na wybór przyszłego zawodu.

Ja i moja rodzina

Bardzo ważna w życiu człowieka jest rodzina. Oprócz „małej rodziny” (rodzice i dzieci) istnieje też „wielka rodzina” (babcie, dziadkowie, ciocie, wujkowie, kuzyni i inni krewni). Podstawą rodziny jest miłość i wzajemna troska. Każdy z członków rodziny powinien móc w niej znaleźć zrozumienie i wsparcie. Wszyscy powinni móc na nią liczyć, ale też każdy powinien wypełniać swoje obowiązki, czuć się odpowiedzialny za rodzinę, pamiętać, że inni na nim polegają.

Ja i moi koledzy

Życie każdego z nas toczy się wśród innych ludzi. Masz znajomych, to znaczy osoby, które znasz, ale nic cię z nimi nie łączy. Masz kolegów - osoby, z którymi robisz wspólnie różne rzeczy (np. na podwórku czy w szkole). Kimś specjalnym, wyjątkowym jest przyjaciel - osoba, którą dobrze rozumiesz, znasz od dłuższego czasu i wiesz, że możecie na sobie nawzajem polegać. Bardzo ważna w kontaktach z kolegami i przyjaciółmi jest lojalność, co nie znaczy, że powinieneś ich słuchać, jeżeli namawiają cię do zrobienia jakiegoś głupstwa. Jeżeli zdarzy się wam jakieś nieporozumienie albo kłótnia - spróbujcie je wyjaśnić, wyciągnąć rękę do zgody.

Dlaczego inni są ciekawi?

Każdy człowiek jest inny i niepowtarzalny - różnimy się wyglądem, upodobaniami, zdolnościami, zainteresowaniami, zwyczajami. Inni nie zawsze postępują czy myślą w sposób, który uważamy za właściwy. To nie znaczy, że powinniśmy ich uznawać za kogoś gorszego. Czasami posługujemy się stereotypami - uproszczonymi opiniami o innych ludziach, grupach czy narodach. Bywają one jednak krzywdzące, dlatego lepiej jest kogoś poznać niż przyklejać mu „etykietkę”. Warto poznawać różnych ludzi, bo od każdego można się czegoś ciekawego dowiedzieć i nauczyć. Chociaż tyle nas różni, to jednak w tym, co najważniejsze, jesteśmy do siebie podobni. Wszyscy kochamy swoich bliskich, pragniemy szczęścia dla nich i dla siebie, odczuwamy strach, smutek, radość.

Zobacz podobne opracowania

  • Podstawowa
  • Historia
  • Średniowiecze i czasy nowożytne
  • Podstawowa
  • Historia
  • Średniowiecze i czasy nowożytne
  • Podstawowa
  • Historia
  • Średniowiecze i czasy nowożytne
  • Podstawowa
  • Historia
  • Średniowiecze i czasy nowożytne

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.