Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Stokrotka (H. Ch. Andersen)

Uosobienie w baśni

W baśni H. Ch. Andersena pt. „Stokrotka” stokrotce i skowronkowi zostały nadane cechy ludzkie. Potrafią mówić, a przede wszystkim przeżywają stany i uczucia właściwe ludziom. Taki sposób przedstawienia roślin i zwierząt nazywamy uosobieniem.

Stokrotka była miłym, skromnym kwiatkiem. Miała żółty środek i białe płatki. Rosła wśród zielonej trawy i cieszyła się z wiatru, słońca i piękna świata.

„Jaki to kochany kwiatek o złotym serduszku i w srebrzystej sukience” - powiedział o niej skowronek i miał rację. Stokrotka miała złote serce. Wszystkim okazywała życzliwość, nawet zarozumiałym kwiatom z ogrodu. Cechowała ją skromność. Cieszyła się z miłości skowronka, ale nawet wtedy nie stała się zarozumiała. Kochała ptaszka, z radością dzieliła z nim niewolę w klatce. Bardzo mu współczuła i chciała go pocieszyć. Stokrotka czuła i myślała jak dobry człowiek. Zostały jej nadane cechy ludzkie.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.