Postacie literackie, czyli te, które występują w opowiadaniu:
Ania: została z ojcem chrzestnym w domu, a jej rodzice i rodzeństwo poszli do teatru. Dziewczynka i ojciec chrzestny też postanowili urządzić teatr. Ania wybierała aktorów, a potem powiedziała, że chce, by zagrano „sztukę z życia rodzinnego”. Mała dziewczynka, bardzo sympatyczna, chętnie bierze udział w zabawie.
Ojciec chrzestny Ani: wspaniały opiekun Ani, ma bujną wyobraźnię, zdolności literackie, umie na poczekaniu wymyślać wiersze. To on urządził przedstawienie. Jest sympatycznym, miłym człowiekiem, ma przyjemny głos.
Postacie sceniczne, czyli te, które występują w sztuce wymyślonej przez ojca chrzestnego i Anię:
pan Faja: ojciec panny Rękawiczki, bo to jego córka nie chce wyjść za mąż za jaśnie pana Buta, tylko za pana Surduta. Ma gruby głos i jest bardzo groźny.
jaśnie pan But: według pana Fai „jest osobą, w której można się przejrzeć jak w zwierciadle”, ponieważ lśni, jest zrobiony z delikatnej skóry, a w dolnej części ma ostrogi. Jest porywczy, w gniewie przewraca trzy ściany kulis, nic nie mówi.
pan Surdut: walczy o swoją ukochaną, sam mówi o swoich zaletach: „jestem bez plamy. Dobry gatunek materiału musi być także wzięty pod uwagę”, w dodatku jest ozdobiony taśmą i podbity prawdziwym jedwabiem. To pan Surdut schował pana Faję do kieszeni i zmusił go, by pozwolił na jego małżeństwo z panną Rękawiczką. Miły i sympatyczny, ale potrafi walczyć o ukochaną i nie boi się pana Fai.
panna Rękawiczka: córka pana Fai, kocha pana Surduta, woli zostać starą panną niż wyjść za pana Buta. Zamartwia się tym, że będzie musiała wyjść za pana Buta. Śpiewa żałosnym i smutnym głosem swoje skargi na zły los.
Uwaga: nazwy ubrań i przedmiotów pełnią na scenie rolę imion bohaterów, dlatego piszemy je dużą literą.
Czas akcji: wieczór.
Miejsce akcji: pokój, w którym ojciec chrzestny i Ania urządzają przedstawienie. Wydarzenia sceniczne także rozgrywają się w pokoju.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.