Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Stokrotka (H. Ch. Andersen)

Pouczenia wynikające z baśni „Stokrotka

1. Wcale nie trzeba być pięknym, żeby być szczęśliwym. Piwonie, róże, tulipany w ogrodzie pyszniły się swoimi kolorami i kształtami, rywalizowały ze sobą i z pogardą patrzyły na stokrotkę. Czy były szczęśliwe? Nie. Ktoś zapatrzony w siebie, we własną urodę, zarozumiały, nie może być szczęśliwy. Nie potrafi się cieszyć pięknem świata, bo go nie dostrzega. Radość była udziałem stokrotki. Niepozornemu kwiatkowi wszystko sprawiało przyjemność. Słońce, wiatr, uroda kwiatów za płotem, miłość skowronka. Cieszyła się z życia. Ty też powinieneś cieszyć się z tego, co masz.

2. Nie bierz przykładu z chłopców. Nie niszcz bezmyślnie kwiatów, trawy, drzew. Nie dokuczaj ptakom ani zwierzętom. Ciesz się z ich istnienia i pozwól im żyć. Najpiękniejsze i najszczęśliwsze są na wolności.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.