Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Gęsiarka (J. i W. Grimmowie)

Gęsiarka (J. i W. Grimmowie)

Bohaterowie

królewna - dobra, sprawiedliwa, uczciwa, łagodna, ufająca ludziom, wierząca w sprawiedliwość.

służąca - zła, żądna bogactwa i władzy, chciwa ponad miarę, dla osiągnięcia celu nie zawahała się użyć podstępu, a nawet popełnić zbrodni.

król ojciec - uczciwy, dobry, sprawiedliwy, umiejący naprawić zło, wyrządzone niekoniecznie przez niego.

Jaśko gęślarz - zwany głupim, powiedział królowi o tajemnicy mówiącej głowy końskiej i dziwnym zachowaniu się gęsiarki-królewny, czym przyczynił się niechcący do przywrócenia należnego jej miejsca na zamku, do odkrycia prawdy.

książę z sąsiedniego królestwa.

Czas akcji: dawno temu, czas baśniowy.

Miejsce akcji: pewne królestwo, nie wiadomo, gdzie się znajduje.

Plan wydarzeń

1. Podróż królewny i złej służącej do zamku księcia w sąsiednim królestwie.

2. Zdrada służącej, zamiana sukien i wierzchowców.

3. Powitanie na zamku.

4. Odesłanie królewny do pasania gęsi i uśmiercenie mówiącego konia.

5. Podejrzenia Jaśka i jego posłuchanie u króla.

6. Podstęp króla w stosunku do gęsiarki.

7. Podsłuchanie skargi królowej, wyszeptanej do komina.

8. Zdemaskowanie i ukaranie złej służącej.

Treść

Żyły sobie królowa - wdowa oraz jej córka, która miała wyjść za mąż za pięknego i bogatego księcia z sąsiedniego królestwa. Parę tygodni przed ślubem królewna pożegnała się z matką i na umiejącym mówić ludzkim głosem koniu udała się w drogę do zamku przyszłego męża. Matka wyposażyła ją w chusteczkę z trzema kroplami własnej krwi oraz skrzynię z klejnotami i wyprawką ślubną. W podróży towarzyszyła jej służąca na mule.

Po drodze zła służąca kazała królewnie zsiąść z konia, zdjąć ubranie, po czym sama ubrała się w szaty królewskie, wsiadła na rumaka, a królewnie kazała jechać na mule.

Po pewnym czasie obie dotarły do zamku. Królewicz i jego ojciec serdecznie przyjęli fałszywą królewnę, a niby-służącej nakazali paść gęsi z głupim Jaśkiem. Na dodatek fałszywa królewna rozkazała ściąć głowę mówiącemu koniowi, w obawie, by nie wyszła na jaw jej zdrada. Król bardzo się zdziwił, że królewna chciała pozbyć się tak pięknego konia, ale jej życzenie zostało spełnione.

Prawdziwa królewna opłakiwała śmierć rumaka, wykupiła jego głowę i powiesiła w bramie, która prowadziła na pastwisko. Codziennie rano, wychodząc paść gęsi, królewna rozmawiała z głową rumaka, co bardzo dziwiło i niepokoiło Jasia i ten w końcu postanowił o wszystkim powiedzieć królowi. Poprosił o posłuchanie w zamku i opowiedział o gadającej głowie konia i jeszcze o wietrze, który czesze włosy gęsiarki.

Król postanowił wszystko sprawdzić, ukrył się nazajutrz w krzakach i obserwował dziewczynę. Wkrótce zrozumiał, że gęsiarka jest królewną, która ze strachu przed złą służącą bała się do tego przy znać. Król postanowił użyć podstępu i poprosił, aby wyżaliła się nad swoją nieszczęśliwą dolą do komina w piecu. Tak też gęsiarka zrobiła, a król wszystko podsłuchał.

W porę ostrzegł syna, żeby nie poślubił fałszywej królewny, oraz nakazał, żeby do dnia ślubu zatrzymał to w całkowitej tajemnicy.

W dniu ślubu w sali tronowej zjawiła się przepiękna, ubrana po królewsku prawdziwa królewna, a fałszywa została zdemaskowana i ukarana, tak jak na to zasłużyła i tak jak sama chciała. Karą było wsadzenie jej do beczki i ciągnięcie za zaprzęgiem aż do granicy państwa.

Książę zaś i jego młoda żona żyli długo i szczęśliwie.

Motywy baśniowe

Postacie i przedmioty fantastyczne: gadający koń, którego głowa nawet po śmierci mówiła ludzkim głosem, trzy krople królewskiej krwi, mówiące ludzkim głosem.

Motyw wędrówki królowej i służącej do zamku księcia.

Przeciwstawienie dobrego i złego charakteru - królowa i jej służąca. Zazwyczaj w bajkach królowe bywają złe i okrutne, a służące biedne i dobre, w tej jest odwrotnie.

Dobroć, mądrość i spryt króla, który odkrył oszustwo i dotarł do prawdy o królewnie za pomocą fortelu z kominem.

Szczęśliwe zakończenie - zło zostało zdemaskowane i ukarane, a dobro zatriumfowało. Królewna odzyskała należną jej godność i miejsce na zamku. Prawda wyszła na jaw.

Pouczenia wypływające z baśni

1. Zdrada nie popłaca, zawsze wyjdzie na jaw i zostanie ukarana.

2. Szlachetność zawsze pozostaje szlachetnością, nawet w przebraniu gęsiarki.

3. Zły charakter nie stanie się inny nawet w królewskich szatach.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.