Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Knyps z Czubkiem (Ch. Perrault)

Knyps z Czubkiem (Ch. Perrault)

Bohaterowie

- prawdopodobni:

Knyps z Czubkiem: bardzo brzydki królewicz ze sterczącym czubkiem włosów na głowie, zezowaty, z wielkim czerwonym nosem. Mimo takiego wyglądu był on bardzo mądrym, uprzejmym i ujmującym młodzieńcem. Wróżka obdarzyła go rozumem, który mógł przekazać swojej wybrance.

brzydka księżniczka: córka królowej, obdarzona przez wróżkę rozumem. Choć miała piękną siostrę, pierwsza wyszła za mąż, ponieważ potrafiła oczarować wszystkich grzecznością, dowcipem, inteligencją.

piękna księżniczka: odznaczała się wielką urodą, nie była jednak mądra. Ci, którzy starali się o jej rękę, szybko rezygnowali, ponieważ nie mogli z nią porozmawiać ani pożartować. Woleli jej brzydką siostrę. Była samotna i nieszczęśliwa. Miała dar przekazania urody ukochanemu mężczyźnie.

Wszystkie postacie obdarzone są kontrastowymi cechami.

- fantastyczni:

wróżka: mądra i szlachetna, potrafiła przewidzieć przyszłość, wiedziała, że każdy dar, jakim obdarzyła królewskie dzieci, ma jakieś znaczenie, a w przyszłości może stać się cenną wartością.

karzełki - kucharze, którzy przygotowali ucztę weselną Knypsa z Czubkiem i pięknej księżniczki.

Czas akcji: baśniowy (nieokreślony).

Miejsce akcji: dwa baśniowe królestwa, w jednym z nich przyszedł na świat brzydki, lecz mądry Knyps z Czubkiem, w drugim dwie księżniczki: brzydka, ale inteligentna oraz piękna, ale głupia.

Plan wydarzeń

1. Narodziny brzydkiego Knypsa z Czubkiem.

2. Przyjście na świat dwóch księżniczek.

3. Nieszczęśliwe życie mądrego, ale szpetnego Knypsa oraz pięknej i głupiej królewny.

4. Spotkanie w lesie.

5. Miłość Knypsa do księżniczki i obdarzenie jej rozumem.

6. Ponowne spotkanie królewny i Knypsa w lesie.

7. Obdarzenie Knypsa urodą i jego ślub z księżniczką.

8. Szczęśliwe życie młodej pary.

Treść

W pewnym królestwie przyszedł na świat brzydki chłopiec. Obecna przy narodzinach wróżka zaczęła pocieszać zmartwioną matkę, by się nie martwiła wyglądem swego dziecka. Wróżka obdarzyła je bowiem wielką mądrością, którą będzie mogło kiedyś w przyszłości ofiarować ukochanej osobie.

W tym samym czasie w sąsiednim królestwie urodziły się dwie księżniczki: jedna piękna, druga bardzo brzydka. I tutaj przy kołyskach pojawiła się dobra wróżka z darami dla każdego dziecka. Brzydka dziewczynka została obdarzona inteligencją, piękna nie otrzymała daru mądrości, będzie ona mogła kiedyś ofiarować urodę mężczyźnie, którego pokocha.

Mijały dni, miesiące, lata. Pierwsza wyszła za mąż brzydka księżniczka, ponieważ bystrością umysłu, uprzejmością i dowcipem podbijała serca swoich wielbicieli. Druga wciąż popełniała głupstwa i nie mogła sobie znaleźć adoratora. Było jej bardzo smutno, czuła się samotna, dlatego ciągle uciekała do lasu, aby tam się wypłakać. Któregoś dnia spotkała tam szpetnego z wyglądu Knypsa z Czubkiem. Królewicz, zachwycony urodą, zakochał się w księżniczce. Obiecał nawet, że jeśli zostanie jego żoną, on obdarzy ją rozumem. Księżniczka zgodziła się i przez rok zachwycała wszystkich mądrością, która pozwoliła przywrócić jej wielu wielbicieli.

Upłynął rok. Księżniczka znalazła się w lesie. Tam zobaczyła głęboką pieczarę i karzełki gotujące potrawy na ucztę weselną Knypsa. Księżniczka przypomniała sobie daną królewiczowi obietnicę. Wkrótce ukazał się jej przyszły mąż, który tak zachwycił ją swoją pokorą i uczciwością, że postanowiła obdarzyć go urodą. Knyps nagle stał się przystojnym młodzieńcem. Uradowana księżniczka z wielką ochotą oddała rękę królewiczowi. Odtąd młodzi żyli długo i szczęśliwie.

Elementy fantastyczne w baśni

„Knyps z Czubkiem” jest baśnią. Występują w nim postacie fantastyczne: wróżka, karzełki, a zdarzenia rozgrywają się w baśniowych królestwach, w których wszystko jest zaczarowane i może się wydarzyć. Ważną cechą baśni jest zwycięstwo dobra nad złem. I tutaj wszystko kończy się dobrze. Brzydki, ale mądry Knyps staje się nagle pięknym młodzieńcem, a głupia, lecz urodziwa księżniczka zostaje obdarzona rozumem. Pobierają się i żyją razem długo i szczęśliwie.

Pouczenia wynikające z baśni „Knyps z Czubkiem

Przedstawiając historię brzydkiego Knypsa i pięknej księżniczki, autor baśni zwrócił uwagę na pewną ważną prawdę, która jest aktualna zawsze, nawet w czasach nam współczesnych. Swe przemyślenia zawarł w czterowierszu, wypowiedzianym przez dobrą wróżkę: miłość pozwala inaczej patrzeć na świat. Kiedy dwoje ludzi darzy się gorącym uczuciem, nie dostrzegają oni wad i niedoskonałości. Mogą mieć duży czerwony nos, utykać bądź nie posiadać odpowiedniej inteligencji, ale jeśli się kochają, wszystko jest dla nich idealne. Im miłość jest większa, tym piękniejszy wydaje się być świat.

Dzięki takiemu przesłaniu baśń mogłaby otrzymać inny tytuł: „Miłość zwycięża wszystko”.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.