Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Sinobrody (Ch. Perrault)

Motywy baśniowe

Czas i miejsce akcji nie są znane, są baśniowe. Świat przedstawiony w tym utworze jest realistyczny, postacie też nie należą do fantastycznych, ale mamy tu baśniowy przedmiot: zaczarowany klucz, z którego nie da się w żaden sposób zmyć plamki krwi. Opowiadanie zawiera element grozy: zbrodnia i jej ślady na strychu, ukryte w zakazanej komnacie. Mamy tu do czynienia ze złamaniem zakazu przez żonę, co prowadzi do nieszczęścia. Stella w cudowny sposób została uratowana, trzykrotnie wołając o pomoc siostry i braci, mieszkających w sąsiednim domu.

Jest to przerażająca baśń. Pojawia się w niej okrutny Sinobrody, który jest mordercą swoich żon. Kolejna jego ofiara wyszła za niego, ponieważ był bardzo bogaty i tylko dzięki wielkiemu szczęściu i pomocy swoich braci uszła z życiem. Sinobrody został zdemaskowany i ukarany tak, jak na to zasłużył, tj. karą śmierci. W pojęciu baśniowym taka właśnie jest sprawiedliwość - kara na miarę przestępstwa.

W baśni zawarte jest pouczenie, by nie łamać zakazów oraz aby nie być chciwym na bogactwo, bo ono nie zawsze idzie w parze z dobrocią serca i uczciwością.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.