Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Sinobrody (Ch. Perrault)

Treść

Pewien bardzo bogaty, lecz brzydki i okrutny człowiek pragnął pojąć za żonę którąś z córek swojej sąsiadki - Annę lub Stellę. Żadna z nich jednak nie chciala się na to zgodzić, ponieważ Sinobrody nie tylko nie był urodziwy, ale też stary i w dodatku w ciągu całego swojego życia miał już kilka żon, które ginęły bez wieści. Jednak po kilku balach, ucztach i polowaniach wydanych przez Sinobrodego młodsza z sióstr, Stella, zgodziła się za niego wyjść, łakomiąc się na wielki majątek. Kilka dni po ślubie Sinobrody oznajmił żonie, że wyjeżdża w interesach i zostawia pod jej opieką cały dom. Wręczył jej pęk kluczy, łącznie z kluczykiem od pokoju, do którego zabronił jej wchodzić. Po wyjeździe męża Stella z ciekawości złamała zakaz męża i weszła do zakazanej komnaty. To, co tam ujrzała, ogromnie ją przeraziło. Były to ciała żon Sinobrodego wiszące u sufitu. Upuściła z rąk klucz i zamoczyła go we krwi. Nagle mąż wrócił, Stella szybko opuściła pokój, ale mąż poznał po krwawej plamie na kluczu, że w nim była. Postanowił ją ukarać i zabć, tak jak poprzednie żony. Stella z trudem ubłagała go, aby pozwolil jej na ostatnie piętnaście minut modlitwy. Udała się na strych i przez okno głośno wołała o pomoc. Jej trzykrotne wołanie usłyszała siostra w rodzinnym domu i szybko wysłała braci na pomoc. Uratowali ją w ostatniej chwili. Zabili Sinobrodego, aby już nikogo więcej nie skrzywdził. Podzielili się jego majątkiem i żyli długo i szczęśliwie.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.