Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Brzydkie kaczątko (H. Ch. Andersen)

Brzydkie kaczątko (H. Ch. Andersen)

Bohaterowie

Brzydkie kaczątko - mały łabędź, który przypadkowo znalazł się na wiejskim podwórku, gdyż jego jajko zostało podrzucone do gniazda kaczki, w młodości był wyśmiewany przez inne ptaki domowe z powodu szpetnego wyglądu, kiedy dorósł, stał się pięknym ptakiem.

gospodyni, wieśniak, dzieci, domowe kaczki, kot - ludzie nie zaakceptowali brzydkiego kaczątka, źle się do niego odnosili, a zwierzęta na podwórku dokuczały mu.

łabędzie - piękne, pozwoliły, by kaczątko przyłączyło się do ich stada.

Czas akcji: bliżej nieokreślony.

Miejsce akcji: pewna zagroda, jezioro, chata gospodyni i wieśniaka.

Plan wydarzeń

1. Wyklucie się brzydkiego kaczątka.

2. Wyśmiewanie się mieszkańców podwórka z jego brzydoty.

3. Ucieczka od matki.

4. Przygarnięcie kaczątka przez starszą kobietę.

5. Przeżycia kaczątka na widok łabędzi.

6. Przymarznięcie do lodu.

7. Uratowanie kaczątka przez wieśniaka.

8. Ucieczka z zagrody.

9. Spotkanie z łabędziami.

10. Odkrycie przez kaczątko własnej urody.

Treść

Latem na wsi wszystkie kaczki wysiadywały swoje jajka. W gąszczu nad rzeczką jedna z nich ukryła swoje gniazdo. Po pewnym czasie jajka, jedno po drugim, zaczęły pękać i wykluwały się malutkie kaczuszki. Tylko jedno nie chciało pęknąć. Kaczka musiała więc poświęcić mu jeszcze dodatkowe trzy dni.

Po wykluciu okazało się, że jest to wyjątkowo duże i brzydkie szare kaczątko, które wyglądem bardzo różniło się od innych kaczych dzieci. Matka kaczka zaakceptowała swoje odmienne dziecko, ale wszyscy na podwórku wyśmiewali się z niego, kopali je, szczypali, dziobali i nawet dziewczyna, która karmiła drób, odtrącała nieszczęsne kaczątko nogą.

Brzydkie kaczątko nie wytrzymało tego poniżania i uciekło w świat. Trafiło do pewnej kobiety, która miała kota i kurę. Było u niej całe lato. Jesienią też uciekło od kobiety i powędrowało nad wodę. Tam brzydkie kaczątko zobaczyło łabędzie, które przygotowywały się, aby odlecieć do ciepłych krajów. Serce mu dziwnie zadrżało i pokochało łabędzie jak braci.

Nadeszła zima. Kaczątko nadal przebywało na wodzie, aż pewnego dnia przymarzło do lodu. Na szczęście przechodzący obok wieśniak uratował je od niechybnej śmierci: rozbił lód i przyniósł ptaka do swojego domu. Tam kaczątko odżyło. Po paru dniach zaczęło psocić i narobiło wiele szkód: rozlało mleko, wpadło do dzieży z masłem, do beczki z mąką, aż gospodyni wyrzuciła je z powrotem na śnieg.

Brzydkie kaczątko doczekało jakoś wiosny. Nad jeziorem znów zobaczyło piękne łabędzie. Postanowiło podpłynąć do nich i poprosić, aby je zabiły. Czuło się nikomu niepotrzebne. Skłoniło głowę w dół i przestraszyło się swojego odbicia. Cóż to? Zamiast brzydkiego kaczątka zobaczyło pięknego łabędzia, takiego jak inne ptaki na jeziorze. Stado łabędzi przyjęło go bardzo serdecznie. Przez całe lato lu dzie karmili go chlebem i podziwiali. Łabędź wreszcie był bardzo szczęśliwy.

Krzywda brzydkiego kaczątka

Brzydkie kaczątko cierpiało z powodu złego traktowania go przez inne zwierzęta na podwórku, które naśmiewały się z niego, dziobały, szczypały i odganiały od pokarmu. Wszyscy prześladowali biedne kaczątko, nawet rodzeństwo było dla niego okrutne. Mieszkańcy podwórka stali się dla niego nietolerancyjni (nietolerancja - brak szacunku dla innych, różniących się od ogółu, brak wyrozumiałości, brak akceptacji).

Innym znanym w literaturze „brzydkim kaczątkiem” jest Ania z powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”. Dziewczynka, niezbyt piękna, ruda i piegowata, też na początku nie została dobrze przyjęta przez otoczenie.

Przykłady nietolerancji w czasach współczesnych są bardzo liczne. Ludzie, którzy mają inny kolor skóry, są biedniejsi, gorzej ubrani, niepełnosprawni, koledzy w szkole, którzy gorzej się uczą lub mają inne trudności, nie zawsze są dobrze traktowani w swoim środowisku, czasami są odrzucani i odpychani, traktowani jak wrogowie.

Nauka wypływająca z baśni

Baśń zawiera pouczenie, aby nie osądzać nikogo po wyglądzie i na pierwszy rzut oka. W miarę upływu czasu ludzie się zmieniają i z „brzydkiego kaczątka” przekształcają w pięknych i atrakcyjnych. Trzeba tylko czekać cierpliwie jakiś czas, dać szansę na zmianę, być wyrozumiałym. Nie należy w żadnym wypadku wyśmiewać się czy dokuczać komuś, kto może nie jest najładniejszy.

Nie trzeba też załamywać się tym, że jest się brzydkim i niezgrabnym w młodości. Przychodzi taki czas, że się dorasta, dojrzewa, pięknieje.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.