Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

W teatrze (H. Ch. Andersen)

W teatrze (H. Ch. Andersen)

Bohaterowie

Postacie literackie, czyli te, które występują w opowiadaniu:

Ania: została z ojcem chrzestnym w domu, a jej rodzice i rodzeństwo poszli do teatru. Dziewczynka i ojciec chrzestny też postanowili urządzić teatr. Ania wybierała aktorów, a potem powiedziała, że chce, by zagrano „sztukę z życia rodzinnego”. Mała dziewczynka, bardzo sympatyczna, chętnie bierze udział w zabawie.

Ojciec chrzestny Ani: wspaniały opiekun Ani, ma bujną wyobraźnię, zdolności literackie, umie na poczekaniu wymyślać wiersze. To on urządził przedstawienie. Jest sympatycznym, miłym człowiekiem, ma przyjemny głos.

Postacie sceniczne, czyli te, które występują w sztuce wymyślonej przez ojca chrzestnego i Anię:

pan Faja: ojciec panny Rękawiczki, bo to jego córka nie chce wyjść za mąż za jaśnie pana Buta, tylko za pana Surduta. Ma gruby głos i jest bardzo groźny.

jaśnie pan But: według pana Fai „jest osobą, w której można się przejrzeć jak w zwierciadle”, ponieważ lśni, jest zrobiony z delikatnej skóry, a w dolnej części ma ostrogi. Jest porywczy, w gniewie przewraca trzy ściany kulis, nic nie mówi.

pan Surdut: walczy o swoją ukochaną, sam mówi o swoich zaletach: „jestem bez plamy. Dobry gatunek materiału musi być także wzięty pod uwagę”, w dodatku jest ozdobiony taśmą i podbity prawdziwym jedwabiem. To pan Surdut schował pana Faję do kieszeni i zmusił go, by pozwolił na jego małżeństwo z panną Rękawiczką. Miły i sympatyczny, ale potrafi walczyć o ukochaną i nie boi się pana Fai.

panna Rękawiczka: córka pana Fai, kocha pana Surduta, woli zostać starą panną niż wyjść za pana Buta. Zamartwia się tym, że będzie musiała wyjść za pana Buta. Śpiewa żałosnym i smutnym głosem swoje skargi na zły los.

Uwaga: nazwy ubrań i przedmiotów pełnią na scenie rolę imion bohaterów, dlatego piszemy je dużą literą.

Czas akcji: wieczór.

Miejsce akcji: pokój, w którym ojciec chrzestny i Ania urządzają przedstawienie. Wydarzenia sceniczne także rozgrywają się w pokoju.

Plan wydarzeń

1. Samotny wieczór w domu.

2. Pomysł na zabawę w teatr.

3. Widowisko o miłości pana Surduta i panny Rękawiczki.

4. Szczęśliwe zakończenie.

5. Oklaski.

Treść

Pewnego wieczoru rodzice Ani zabrali jej starsze rodzeństwo i poszli do teatru. Dziewczynka została pod opieką ojca chrzestnego. Postanowili także przygotować przedstawienie. Scenę urządzili z kilku książek. Potem zabrali się za wymyślanie postaci: na scenie mieli występować: główka fajki - pan Faja; stary surdut - pan Surdut, rękawiczka - panna Rękawiczka, but dziadka do orzechów - jaśnie pan But. Ania chciała, żeby tematem sztuki było życie rodzinne i ojciec chrzestny wymyślił takie przedstawienie.

Pan Faja miał córkę - pannę Rękawiczkę, i chciał ją wydać za mąż. Najodpowiedniejszym kandydatem był według niego jaśnie pan But - bogaty, lśniący i godny najwyższego zaufania. Ale jego córka kochała pana Surduta. Ojciec nie chciał się zgodzić na ich ślub. Pan Surdut długo wychwalał swoje zalety, a potem uknuł intrygę: schował pana Faję do kieszeni. Wtedy już ojciec panny Rękawiczki nie mógł się dłużej opierać - zgodził się na wesele i wszystko zakończyło się szczęśliwie. Widzowie oklaskiwali aktorów.

Co się wydarzyło?

W opowiadaniu: rodzice Ani i jej rodzeństwo wyszli na przedstawienie, dziewczynka została z ojcem chrzestnym, urządzili przedstawienie w domu, zbudowali scenę z książek, wybrali aktorów (części ubrania i przedmioty), wymyślili tekst sztuki, odegrali ją i wspaniale się przy tym bawili.

Na scenie: pan Faja, ojciec panny Rękawiczki, chciał ją koniecznie wydać za mąż za jaśnie pana Buta, Rękawiczka marzyła o ślubie z panem Surdutem i w pięknych ariach (pieśniach operowych) skarżyła się na swój los, pan Surdut schował pana Faję do kieszeni i musiał się on zgodzić na ślub.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.