Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Nowe szaty cesarza (H. Ch. Andersen)

Nowe szaty cesarza (H. Ch. Andersen)

Bohaterowie

cesarz - niemądry, naiwny, dbający tylko o wygląd zewnętrzny, za wszelką cenę chciał być modny i oryginalny, kierował się cudzymi opiniami.

dwaj tkacze - oszuści, sprytnie wykorzystali głupotę cesarza, na której się wzbogacili, zbytnio się nie wysilając; żerowali na ludzkiej naiwności.

minister, urzędnicy, tłum - pochlebcy, w obawie przed karą, gniewem, śmiesznością lub utratą stanowiska i łask cesarza gotowi przyklasnąć każdemu jego pomysłowi. Co innego myśleli, a co innego mówili, hipokryci (ludzie dwulicowi, fałszywi i obłudni). Wystawili cesarza na pośmiewisko, aby tylko nie stracić jego przychylności i nie okazać się głupcami.

dziecko - głośno wykrzyknęło, że cesarz jest nagi. Dziecko ma prostą, niewinną naturę, jest szczere, kłamstwo i wyrachowanie, powszechne w świecie dorosłych, jest mu jeszcze obce.

Czas akcji: dawno temu, przed wielu laty.

Miejsce akcji: pewne cesarstwo.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.