Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wróżki (Ch. Perrault)

Treść

Pewna wdowa miała córkę i pasierbicę. Pasierbica była grzeczna, miła i uczynna. Córka stanowiła jej przeciwieństwo: zawsze naburmuszona i gburowata. Podobna była w tym do matki. Wdowa bardzo kochała Franię, a pasierbicy nie znosiła. Kazała jej wykonywać najcięższe prace w domu i posyłała po wodę do leśnego źródła. Pewnego dnia dziewczyna, która właśnie pochyliła się nad strumieniem, by zaczerpnąć wody, dostrzegła zbliżającą się staruszkę. Kobiecina poprosiła, żeby dała się jej napić. Pasierbica wypłukała dzban i podała wodę kobiecie. Podtrzymywała ciężkie naczynie, żeby staruszce wygodniej było pić. Okazało się, że starsza pani jest wróżką. Hojnie na grodziła dziewczynę za jej uprzejmość: z każdym słowem, jakie wypowiadała, padał jej ust klejnot lub kwiat.

Zdumienia matki i siostry na ten widok nie dało się opisać. Młodsza córka musiała dokładnie opowiedzieć, co jej się przytrafiło. Gdy mówiła, z jej ust toczyły się diamenty. Matka postanowiła wyprawić po wodę starszą siostrę. Franusia wzięła najpiękniejszą srebrną flaszkę i niechętnie poszła nad strumień. Zaledwie doszła do źródła, ujrzała wychodzącą z lasu piękną, bogato ubraną kobietę. Dama poprosiła Franusię o wodę, bo była spragniona. Ale dziewczyna odburknęła niegrzecznie i kazała pani „pić wprost ze źródła, jeśli jej w gębie sucho”. Rozgniewała się wróżka i postanowiła ukarać dziewczynę: z jej ust miały padać wraz ze słowami ropuchy i węże.

Franusia wróciła do domu. Gdy tylko otwarła buzię, by odpowiedzieć na pytanie matki, wypadły jej z ust dwie żmije i dwie ropuchy. Rozzłoszczona wdowa całą winę przypisała pasierbicy. Wygnała ją z domu. Biedna dziewczyna uciekła w ciemny las. Tam zastał ją wracający z łowów syn królewski. Zaczęli rozmowę. Z ust dziewczyny padały perły i diamenty, gdy opowiadała o swoim losie. Królewicz zakochał się w niej i zabrał ją do pałacu swego ojca. Wkrótce odbyło się wesele.

A starszą córkę ludzie znienawidzili. Schroniła się przed nimi w ostępach leśnych i tam zmarła.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Wróżki (Ch. Perrault)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.