Sinobrody, okropnie brzydki i okrutny, ale bardzo bogaty człowiek.
szlachcianka i jej dwie córki - Anna (pomogła siostrze i uratowała ją od śmierci) i Stella (żona Sinobrodego, odkryła okrutną prawdę o nim).
dwaj odważni bracia Anny i Stelli - dragon i muszkieter.
Czas akcji: baśniowy.
Miejsce akcji: pewne baśniowe miasteczko, pałac Sinobrodego.
1. Starania Sinobrodego o rękę jednej z córek jego sąsiadki.
2. Ciągłe odtrącanie jego propozycji.
3. Bale, polowania, uczty i podwieczorki organizowane przez Sinobrodego.
4. Zgoda jednej z sióstr na ślub z Sinobrodym.
5. Nagły wyjazd męża pod błahym pretekstem.
6. Przekazanie żonie kluczy od pałacu.
7. Zakaz wchodzenia do jednej z komnat.
8. Ciekawość żony i złamanie zakazu męża.
9. Przerażenie żony widokiem w komnacie.
10. Trwała plama na kluczu.
11. Nagły powrót męża i wykrycie nieposłuszeństwa żony.
12. Gniew męża i usiłowanie zabicia żony.
13. Prośba żony o ostatnią modlitwę.
14. Wołanie o pomoc przez okno.
15. Przybycie braci na pomoc siostrze.
16. Uratowanie siostry i zabicie Sinobrodego.
17. Podzielenie się przez rodzeństwo majątkiem Sinobrodego.
Pewien bardzo bogaty, lecz brzydki i okrutny człowiek pragnął pojąć za żonę którąś z córek swojej sąsiadki - Annę lub Stellę. Żadna z nich jednak nie chciala się na to zgodzić, ponieważ Sinobrody nie tylko nie był urodziwy, ale też stary i w dodatku w ciągu całego swojego życia miał już kilka żon, które ginęły bez wieści. Jednak po kilku balach, ucztach i polowaniach wydanych przez Sinobrodego młodsza z sióstr, Stella, zgodziła się za niego wyjść, łakomiąc się na wielki majątek. Kilka dni po ślubie Sinobrody oznajmił żonie, że wyjeżdża w interesach i zostawia pod jej opieką cały dom. Wręczył jej pęk kluczy, łącznie z kluczykiem od pokoju, do którego zabronił jej wchodzić. Po wyjeździe męża Stella z ciekawości złamała zakaz męża i weszła do zakazanej komnaty. To, co tam ujrzała, ogromnie ją przeraziło. Były to ciała żon Sinobrodego wiszące u sufitu. Upuściła z rąk klucz i zamoczyła go we krwi. Nagle mąż wrócił, Stella szybko opuściła pokój, ale mąż poznał po krwawej plamie na kluczu, że w nim była. Postanowił ją ukarać i zabć, tak jak poprzednie żony. Stella z trudem ubłagała go, aby pozwolil jej na ostatnie piętnaście minut modlitwy. Udała się na strych i przez okno głośno wołała o pomoc. Jej trzykrotne wołanie usłyszała siostra w rodzinnym domu i szybko wysłała braci na pomoc. Uratowali ją w ostatniej chwili. Zabili Sinobrodego, aby już nikogo więcej nie skrzywdził. Podzielili się jego majątkiem i żyli długo i szczęśliwie.
Czas i miejsce akcji nie są znane, są baśniowe. Świat przedstawiony w tym utworze jest realistyczny, postacie też nie należą do fantastycznych, ale mamy tu baśniowy przedmiot: zaczarowany klucz, z którego nie da się w żaden sposób zmyć plamki krwi. Opowiadanie zawiera element grozy: zbrodnia i jej ślady na strychu, ukryte w zakazanej komnacie. Mamy tu do czynienia ze złamaniem zakazu przez żonę, co prowadzi do nieszczęścia. Stella w cudowny sposób została uratowana, trzykrotnie wołając o pomoc siostry i braci, mieszkających w sąsiednim domu.
Jest to przerażająca baśń. Pojawia się w niej okrutny Sinobrody, który jest mordercą swoich żon. Kolejna jego ofiara wyszła za niego, ponieważ był bardzo bogaty i tylko dzięki wielkiemu szczęściu i pomocy swoich braci uszła z życiem. Sinobrody został zdemaskowany i ukarany tak, jak na to zasłużył, tj. karą śmierci. W pojęciu baśniowym taka właśnie jest sprawiedliwość - kara na miarę przestępstwa.
W baśni zawarte jest pouczenie, by nie łamać zakazów oraz aby nie być chciwym na bogactwo, bo ono nie zawsze idzie w parze z dobrocią serca i uczciwością.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.