Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Śpiąca królewna (J. i W. Grimmowie)

Cechy baśni w utworze „Śpiąca królewna

W baśni pt. „Śpiąca królewna” występują fantastyczne wydarzenia: krzak róży mówi ludzkim głosem, królewna z całym dworem zasypia na sto lat. Nie można dokładnie określić czasu ani miejsca akcji. Wiadomo tylko, że działo się to „przed dawnymi laty”, w królestwie, w którym fantastyczne wydarzenia są możliwe, a więc i królestwo jest fantastyczne (baśniowe). O wszystkich zdarzeniach opowiada narrator w trzeciej osobie liczby pojedynczej lub mnogiej. Opowiadanie kończy się szczęśliwie. Możemy się z niego nauczyć, że w życiu nie uda nam się uniknąć odrobiny cierpienia. Każdy z nas otrze się o zło. Autorzy opowiadania mówią również o potrzebie cierpliwości w oczekiwaniu na miłość. Wreszcie uświadamiają nam, że miłość przezwycięża zło.

Fantastyczny świat przedstawiony w baśni pt. „Śpiąca królewna” i pouczenia w nim zawarte pozwalają zaliczyć ten utwór do baśni.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.