Żyły sobie królowa - wdowa oraz jej córka, która miała wyjść za mąż za pięknego i bogatego księcia z sąsiedniego królestwa. Parę tygodni przed ślubem królewna pożegnała się z matką i na umiejącym mówić ludzkim głosem koniu udała się w drogę do zamku przyszłego męża. Matka wyposażyła ją w chusteczkę z trzema kroplami własnej krwi oraz skrzynię z klejnotami i wyprawką ślubną. W podróży towarzyszyła jej służąca na mule.
Po drodze zła służąca kazała królewnie zsiąść z konia, zdjąć ubranie, po czym sama ubrała się w szaty królewskie, wsiadła na rumaka, a królewnie kazała jechać na mule.
Po pewnym czasie obie dotarły do zamku. Królewicz i jego ojciec serdecznie przyjęli fałszywą królewnę, a niby-służącej nakazali paść gęsi z głupim Jaśkiem. Na dodatek fałszywa królewna rozkazała ściąć głowę mówiącemu koniowi, w obawie, by nie wyszła na jaw jej zdrada. Król bardzo się zdziwił, że królewna chciała pozbyć się tak pięknego konia, ale jej życzenie zostało spełnione.
Prawdziwa królewna opłakiwała śmierć rumaka, wykupiła jego głowę i powiesiła w bramie, która prowadziła na pastwisko. Codziennie rano, wychodząc paść gęsi, królewna rozmawiała z głową rumaka, co bardzo dziwiło i niepokoiło Jasia i ten w końcu postanowił o wszystkim powiedzieć królowi. Poprosił o posłuchanie w zamku i opowiedział o gadającej głowie konia i jeszcze o wietrze, który czesze włosy gęsiarki.
Król postanowił wszystko sprawdzić, ukrył się nazajutrz w krzakach i obserwował dziewczynę. Wkrótce zrozumiał, że gęsiarka jest królewną, która ze strachu przed złą służącą bała się do tego przy znać. Król postanowił użyć podstępu i poprosił, aby wyżaliła się nad swoją nieszczęśliwą dolą do komina w piecu. Tak też gęsiarka zrobiła, a król wszystko podsłuchał.
W porę ostrzegł syna, żeby nie poślubił fałszywej królewny, oraz nakazał, żeby do dnia ślubu zatrzymał to w całkowitej tajemnicy.
W dniu ślubu w sali tronowej zjawiła się przepiękna, ubrana po królewsku prawdziwa królewna, a fałszywa została zdemaskowana i ukarana, tak jak na to zasłużyła i tak jak sama chciała. Karą było wsadzenie jej do beczki i ciągnięcie za zaprzęgiem aż do granicy państwa.
Książę zaś i jego młoda żona żyli długo i szczęśliwie.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.