Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dzielny krawczyk (J. i W. Grimmowie)

Treść

Pewien bardzo biedny krawczyk zabił siedem much, które siedziały na jego kromce chleba z powidłami. Zadowolony z tego faktu, wyszył sobie na pasku napis „siedem za jednym zamachem” i wyruszył w świat w poszukiwaniu lepszego życia.

Po długim marszu natknął się na wypoczywającego w cieniu olbrzyma. Olbrzym nie wierzył w siłę krawczyka i wystawił go na próbę. Najpierw wycisnął kamień tak, że aż wyciekła z niego woda, krawczyk wycisnął więc kawałek sera, który miał ze sobą i który wyglądał jak kamień, aż trysnęła z niego woda. Następnie nieśli drzewo wyrwane z korzeniami. Olbrzym trzymał pień, a krawczyk udawał, że niesie gałęzie. Trzecia próba polegała na przygięciu do dołu wierzchołka drzewa i wystrzeleniu jak z procy krawczyka, a potem olbrzyma. Olbrzym obraził się na krawczyka, ponieważ potłukł się bardzo, podczas, gdy krawczykowi nic się nie stało. Wielkolud postanowił się zemścić.

Zaprosił krawczyka do swojej jaskini, położył na noc w wielkim łożu, ale krawczykowi było niewygodnie w zbyt dużym łożu, dlatego postanowił przespać się gdzie indziej. Nocą olbrzym strzaskał łoże, myśląc, że zabije krawczyka. Rankiem krawczyk cały i zdrowy udał się w dalszą drogę.

Zmęczył się podróżą i usnął w ogrodach królewskich. Tymczasem pewien dworzanin, przechodzący obok, podpatrzył napis na pasku krawczyka i doniósł królowi, że przybył do ich królestwa jakiś mężny wojownik. Król polecił przyjąć go do wojska, ale po jakimś czasie zaczął się obawiać, czy aby ten wojownik nie może kiedyś zagrozić jego tronowi. Postanowił, że trzeba się go pozbyć i zlecił mu pracę nie do wykonania. Miał się pozbyć dwóch olbrzymów. W nagrodę, gdyby udało mu się zwyciężyć, miał dostać pół królestwa i rękę królewny.

Krawczyk natrafił na śpiących olbrzymów, rzucał kamieniami raz w jednego, raz w drugiego, aż obaj się pozabijali, bo myśleli, że jeden drugiego zaczepia.

Tym razem król przeraził się nie na żarty. Postanowił posłać krawczyka do walki z wielkim odyńcem. Krawczyk rozprawił się z odyńcem bardzo szybko. Sprawił, że zwierz wbił swoje wielkie kły w pień drzewa, związał go dokładnie, odciął mu kły i zagnał na zamek.

Król musiał dotrzymać danego słowa. Krawczyk poślubił królewnę i dostał pół królestwa. Król jednak i po ślubie nie dał za wygraną. W nocy posłał do sypialni zięcia strażników, by go uśmiercili. Na szczęście krawczyk został w porę uprzedzony o tym, co zamierzał z nim uczynić król. Jakież było przerażenie straży, gdy niby przez sen krawczyk powiedział, że skoro zabił siedmiu za jednym zamachem to i straże może zabić bez problemu. Strażnicy uciekli, a krawczyk rządził już królestwem spokojnie przez długie lata.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.