Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dzielny krawczyk (J. i W. Grimmowie)

Cechy bohaterów baśni

Krawczyk - biedny, ale sprytny, pomysłowy, odważny, mądry, potrafił każdą sytuację wykorzystać do swoich celów, ponadto szczęście wielokrotnie mu dopisywało, on tylko umiał wykorzystać to, co los przynosi.

Olbrzym - mimo wysokiego wzrostu miał niewiele rozumu. Dał się oszukiwać zwykłemu krawczykowi, nie potrafił logicznie myśleć, więc z nim przegrał.

Król - na początku łatwowierny, ale potem stał się nieufny i podejrzliwy, obawiał się o swoje bezpieczeństwo, czuł się zagrożony. Myślał o tym, jak pozbyć się uciążliwego i niebezpiecznego gościa. Choć dotrzymał danego mu słowa, to jednak podstępnie chciał go zabić. Mimo całej swej przebiegłości nie udało mu się przechytrzyć krawczyka.

Pouczenia wynikające z baśni

Odwaga zawsze zostaje nagrodzona, nawet gdy jest mocno przesadzona. Gdy do odwagi dodamy trochę sprytu i przebiegłości, to możemy w życiu wiele osiągnąć. Baśń zawiera pouczenie, że dobra reklama przynosi pożądane efekty i prowadzi do sukcesu. Krawczyk napisał na pasie „siedem za jednym zamachem” i to przyniosło mu sławę, chociaż nie napisał całej prawdy. Chodziło przecież o muchy, a nie, jak każdy sądził, o ludzi.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.