Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dzielny krawczyk (J. i W. Grimmowie)

Cechy bohaterów baśni

Krawczyk - biedny, ale sprytny, pomysłowy, odważny, mądry, potrafił każdą sytuację wykorzystać do swoich celów, ponadto szczęście wielokrotnie mu dopisywało, on tylko umiał wykorzystać to, co los przynosi.

Olbrzym - mimo wysokiego wzrostu miał niewiele rozumu. Dał się oszukiwać zwykłemu krawczykowi, nie potrafił logicznie myśleć, więc z nim przegrał.

Król - na początku łatwowierny, ale potem stał się nieufny i podejrzliwy, obawiał się o swoje bezpieczeństwo, czuł się zagrożony. Myślał o tym, jak pozbyć się uciążliwego i niebezpiecznego gościa. Choć dotrzymał danego mu słowa, to jednak podstępnie chciał go zabić. Mimo całej swej przebiegłości nie udało mu się przechytrzyć krawczyka.

Pouczenia wynikające z baśni

Odwaga zawsze zostaje nagrodzona, nawet gdy jest mocno przesadzona. Gdy do odwagi dodamy trochę sprytu i przebiegłości, to możemy w życiu wiele osiągnąć. Baśń zawiera pouczenie, że dobra reklama przynosi pożądane efekty i prowadzi do sukcesu. Krawczyk napisał na pasie „siedem za jednym zamachem” i to przyniosło mu sławę, chociaż nie napisał całej prawdy. Chodziło przecież o muchy, a nie, jak każdy sądził, o ludzi.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.