Przejdź na stronę główną Interia.pl
Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 2

Postęp we wszystkich dziedzinach wiedzy jest ich nieodzowną cześcią. Niektóre informacje, które ze spokojem zapisujemy w szkolnych zeszytach, kiedyś mogłyby być uznane za wytwór fantazji. Dzisiaj przedstawiamy kolejne fakty, o których uczyli się wasi rodzice lub starsze rodzeństwo, a później okazały się jedynie mitami. 

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 2
Fot. 123RF/Picsel

Wyrostek robaczkowy można wyciąć bez konsekwencji

Operacja wycięcia go jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych. Przez lata silna była teoria, zgodnie z którą wyrostek robaczkowy jest zbędnym organem, narządem szczątkowym, który powinien zniknąć w procesie ewolucji. Karol Darwin twierdził, że narząd służył naszym przodkom, którzy mogli dzięki niemu przetrawić padlinę. Przeświadczenie było na tyle silnie, że jeszcze niedawno w podręcznikach szkolnych mogliście znaleźć jego potwierdzenie. 

Wyrostek robaczkowy
fot. 123RF/Picsel

Zgodnie z badaniami Uniwersytetu Duke’a w Durham z 2009 roku, wyrostek robaczkowy jest magazynem przydatnych bakterii, oraz wytwarza krwinki białe. Jest ważny dla funkcjonowania układu odpornościowego. Jeszcze do niedawna w Stanach Zjednoczonych usuwano wyrostek „na wszelki wypadek”, żeby nie powstała niedrożność, która prowadzi do stanów zapalnych. Po usunięciu wyrostka organizm funkcjonuje prawidłowo, jednak nie jest prawdą, że jest to narząd, który w żaden sposób nie wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Zobacz najnowsze artykuły