Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Orwell, George (1903-1950)

George Orwell (właśc. Eric Arthur Blair) urodził się w 1903 roku w Indiach, w rodzinie kolonialnego urzędnika. W 1921 roku ukończył szkołę w Eton (Anglia), od 1922 do 1927 roku służył w oddziałach Indyjskiej Policji Imperialnej. W latach 1928-1929 mieszkał w Paryżu, tam zadebiutował artykułem w dzienniku „Le Monde”. Po powrocie do Anglii pracował jako nauczyciel i recenzent. W 1936 roku brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii po stronie republikanów. Po powrocie do kraju kontynuował działalność literacką i publicystyczną. Od 1938 roku chorował na gruźlicę płuc, która uniemożliwiła mu czynny udział w II wojnie światowej. Zaciągnął się więc do ochotniczych wojsk obrony kraju, jednocześnie pracował jako korespondent BBC. Był także współwydawcą czasopisma socjalistycznego, w którym zamieszczał swoje komentarze polityczne i eseje. Od 1945 roku przebywał we Francji jako korespondent wojenny.

Ostatnie lata życia spędził głównie w szpitalach i sanatoriach. Nie porzucił jednak pisania, w tym czasie powstały powieści, które przyniosły Orwellowi sławę: Folwark zwierzęcy (1945) i Rok 1984 (1949). Zmarł na gruźlicę w styczniu 1950 roku.

Powieści Orwella są przede wszystkim oskarżeniem ustrojów totalitarnych opartych na silnej władzy, nie liczącej się z dobrem jednostki, władzy ograniczającej prawa człowieka i zakłamującej rzeczywistość. W swoich utworach Orwell analizował zasady funkcjonowania systemu komunistycznego, głównie sowieckiego, ukazując mechanizmy deprawacji myślenia i języka, tzw. nowomowę czyli język służący propagandzie politycznej, używany do manipulowania zachowaniami i nastrojami społecznymi.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.