Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Kłamczucha (M. Musierowicz)

Kłamczucha (M. Musierowicz)

Czas i miejsce akcji

Akcja rozpoczyna się w piękny i słoneczny dzień w maju 1977 roku. Wydarzenia mają miejsce w Łebie (miejscowości wczasowej nad morzem), oraz w Poznaniu (dom ciotki Lili, szkoła, dom p. Dąbek).

Bohaterowie

Aniela Kowalik - 15-letnia uczennica kończąca klasę ósmą, później uczennica Liceum Poligraficzno-Księgarskiego w Poznaniu, pochodziła z Łeby.

Paweł Nowacki - uczeń drugiej, a później trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Józef Kowalik - ojciec Anieli, który jest rybakiem dalekomorskim.

Teofila Kowalik - nauczycielka muzyki w Ognisku Muzycznym.

Mamert Kowalik - chirurg.

Tomcio i Romcia - dzieci państwa Kowalików.

Ciotka Lila - zgadza się wynająć Anieli pokój, jest malarką.

Kasia Kurkówna - przyjaciółka Anieli.

Robert Rojek - kolega z klasy.

Danusia i Cesia - koleżanki Pawła.

Dmuchawiec - nauczyciel j. polskiego.

Ola Sobkowiak - koleżanka z klasy.

Narracja, gatunek

Występuje tu narrator wszechwiedzący, opowiada w trzeciej osobie. Jest to powieść młodzieżowa, dotyczy problemów dorastającej dziewczyny, która pragnie być samodzielna, realizować swoje marzenia.

Plan wydarzeń

1. Spotkanie Anieli i Pawła.

2. Miłość Anieli do Pawła.

3. Przyjęcie Anieli do Liceum Poligraficzno-Księgarskiego.

4. Pod wspólnym dachem z ciotką Lilą - Aniela świadkiem kłopotów w rodzinie Kowalików.

5. Pomysł pomocy gospodyni.

6. Praca u matki Pawła - Paweł nie domyśla się podstępu Anieli.

7. Trudności z pogodzeniem nauki i pracy.

8. Teatralne zainteresowania Anieli.

9. Sukces Hamleta w wykonaniu Anieli.

10. Odkrycie mistyfikacji Anieli.

11. Zrozumienie i życzliwość bliskich pomocą w przemianie bohaterki.

Streszczenie

Aniela pewnego dnia poznała w Łebie chłopca. Miał na imię Paweł. Pochodził z Poznania. Nastolatka zakochała się w nim i postanowiła znaleźć się w pobliżu niego. Zdała egzamin do szkoły średniej w Poznaniu i została przyjęta. Następnie udała się do kuzyna swego ojca, chcąc tam zamieszkać. Ciotka Lila wynajęła jej pokój. Zamierzenie dziewczyny powiodło się. Nieoczekiwanie stała się świadkiem dość przykrego zdarzenia, jakie wydarzyło się u państwa Kowalików. Aniela postanowiła pomóc gospodyni. Ustaliła pewien plan działania. Ucharakteryzowana na prowincjonalną dziewczynę udała się do wicedyrektorki, biorąc całą winę na siebie. Spotkała tam Pawła, jednak chłopiec nie poznał jej. Ale spotkanie to pozwoliło dziewczynie zdecydować się na pracę u matki chłopca. Pracowała jako pomoc domowa. Spotykała młodzieńca i obserwowała go. Skutkiem tych obserwacji była stopniowa zmiana uczuć do swej sympatii. Oczywiście, cały czas doskonale dbała o charakteryzację, więc Paweł nie poznawał jej. Niekiedy trudno było jej pogodzić pracę z nauką. W szkole uczyła się na początku bez zainteresowania i spotykało ją wiele niepowodzeń. Z upływem czasu polubiła naukę. Jednak bardziej interesował dziewczynę teatr. Podczas jednej z prób przedstawienia szkolnego w domu Pawła, nastolatka ujawniła swoje zainteresowania. Powierzono jej rolę Hamleta, która, jak się później okazało, przyniosła jej pełny sukces. Tymczasem po zdarzeniu w kawiarni Paweł rozpoznał dziewczynę. Niedługo potem o historii Anieli dowiedzieli się domownicy. Lecz nikt jej nie potępił. Dzięki zrozumieniu i życzliwemu potraktowaniu przez najbliższych, dziewczynie było teraz łatwiej żyć. Bogata zaś w tak liczne doświadczenia przyznała się w końcu do błędów, jakie wcześniej świadomie popełniła. Postanowiła także, że się zmieni.

Problematyka

Powieść dotyczy następujących problemów:

- dążenie do samodzielności dorastającej dziewczyny;

- model domu rodzinnego, rodzina silnie związana miłością i autentyczną przyjaźnią;

- wybór drogi postępowania w życiu, zasady kierowania się uczciwością i gotowością niesienia pomocy innym ludziom.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.