Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dym (M. Konopnicka)

Dym (M. Konopnicka)

Bohaterowie

Marcyś - młody kotłowy w fabryce.

Matka - wdowa, jedyną jej radością i życiem był Marcyś.

Czas i miejsce akcji: Wydarzenia rozgrywają się 100 lat temu, miejsce akcji to fabryka, w której pracuje Marcyś oraz dom bohatera i jego matki.

Narracja: Występuje tu narrator wszechwiedzący, który relacjonuje wydarzenia w trzeciej osobie.

Gatunek: Pod względem gatunkowym utwór jest nowelą: występuje tu tylko dwoje bohaterów, jeden wątek (historia Marcysia), jest wyraźny punkt kulminacyjny (śmierć chłopca), po którym następuje szybkie rozwiązanie akcji.

Plan wydarzeń

1. Szczęśliwe życie Marcysia i jego matki.

2. Straszny sen.

3. Wybuch w fabryce - śmierć Marcysia.

4. Tragedia matki Marcysia.

Treść

Marcyś, syn starej wdowy, jest kotłowym w fabryce. Sypie węgiel do paleniska. Matka obserwuje dym z fabrycznego komina. Wie, że syn pracuje. Gdy Marcyś wpada do domu, od progu już woła, że jest głodny. Matka oddaje mu nawet własną porcję zupy. Pewnej nocy syn budzi się z krzykiem przerażenia. Śniło mu się, że uderzył w niego piorun. Do rana nie może już zasnąć. Pracę fabryki przerywa wybuch. Kotłowy ginie. Wdowa zostaje sama. Gdy spogląda teraz na dym z fabrycznego komina, wydaje się jej, że przybiera kształty jej zmarłego syna. Wyciąga ku niemu ręce.

Nowela o wielkiej miłości matki i syna

Bohaterowie noweli bardzo się kochają. Mama Marcysia troszczy się o niego, chce, by syn czuł się w domu jak najlepiej. Syn odwzajemnia jej miłość. Często patrzy w stronę domu, bo dym z komina kamienicy przypomina mu o tym, że mama krząta się po kuchni, przygotowując dla niego smaczny posiłek.

Ich szczęśliwe życie przerywa tragiczny wypadek. To bardzo smutne zakończenie.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.