Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Kwiat kalafiora (M. Musierowicz)

Problematyka

Borejkowie to niezbyt zamożna rodzina inteligencka, w której panuje wspaniała atmosfera zrozumienia i miłości. Często bywają u nich goście, gdyż są mili, lubiani i szanowani. Młodzież lubi rozmawiać z ojcem. Dobrze czują się w małym ciasnym pokoiku Gabrysi i Idy. Rodzice dużą wagą przywiązują do nauki i wychowania swoich córek, nie zaś do spraw materialnych, toteż dziewczęta nie ubierają się dobrze, ale i tak są osobowościami wśród koleżanek, mają poczucie własnej wartości. Odnoszą się do siebie z dużą życzliwością i humorem. Akcja toczy się w trudnych czasach PRL-u, gdy funkcjonował system kartkowy na żywność, rodziny miały trudności mieszkaniowe, ale w tych ciężkich czasach Borejkowie bardzo dobrze sobie radzili. Stać ich było na właściwe, życzliwe dla otoczenia postępowanie, a nie tylko na dyskusje o etyce. Dziewczęta, zwłaszcza starsze, odczuły brak mamy, która była mózgiem rodziny, spowodowany jej pobytem w szpitalu. Gabrysia przejęła część obowiązków mamy i zrozumiała, że praca kobiety w domu jest ciężka, ale jest to praca bardzo potrzebna i wartościowa. Instytucji matki nikt nie może zastąpić. Siostry zrozumiały też, że chociaż poszturchują się, kłócą i przekomarzają, to tak naprawdę bardzo się kochają. Autorka powieści porusza bieżące i ponadczasowe sprawy ważne dla nastolatków: pierwsze uczucia, model domu rodzinnego, gdzie rodzina silnie jest związana miłością i autentyczną przyjaźnią.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.