- prawdopodobni:
Sierotka Marysia: mała, kilkuletnia dziewczynka, której rodzice zmarli. Musiała ciężko pracować u gospodyni, u której mieszkała (sprzątała, zajmowała się dziećmi, pasła gęsi). Nikt jej nigdy nie kochał, nie powiedział dobrego słowa. Biednie, ale czysto ubrana, stroniła od innych dzieci. Była smutna i samotna. Jej jedynym przyjacielem był piesek Gasio. Pomagał Marysi pilnować gąsek. Kiedyś zdarzyło się nieszczęście - lis zadusił gęsi. Wtedy sierotka, zapłakana i zrozpaczona, spotkała krasnoludka Podziomka. Poszli razem do królowej Tatry prosić, aby podarowała Marysi siedem gąsek. Królowa spełniła prośbę dziewczynki. Ze szczytu góry, na którym wznosił się pałac królowej, Marysia ujrzała swe gąski na łące pod lasem. Nie wiadomo, jak wróciła do domu. Znalazł ją śpiącą w lesie biedny chłop, Skrobek, i zabrał do swej chaty. Od tej pory sierotka zamieszkała u Skrobka. Jego synowie traktowali ją jak siostrę, a on - jak córkę.
Marysię cechują: dobroć (bo zawsze można było liczyć na jej pomoc), odpowiedzialność (bardzo dbała o swoje gąski), prostota i skromność (nawet, gdy stanęła przed obliczem królowej Tatry, nie śmiała prosić o rzeczy wielkie, poprzestała jedynie na prośbie o odzyskanie utraconych gąsek).
Skrobek: był biednym chłopem, wdowcem. Miał dwóch synów: Kubę i Wojtka. Bieda tak go przygniotła, że nawet nie miał siły na uprawę ziemi. Dopiero dzięki podstępowi krasnoludków zaorał zagon i zdobył ziarno na siew. A kiedy pokochał ziemię, kiedy zobaczył efekty swej pracy - zaczęło mu się lepiej powodzić.
- fantastyczni:
Krasnoludki: małe, ubogie ludki, które zimę spędzały w Kryształowej Grocie pod ziemią, a na wiosnę szli między ludzi. Pomagali im, a i sami mogli się pożywić. Krasnoludkami rządził król Błystek. Ich dzieje spisywał nadworny kronikarz, Koszałek-Opałek: tak był zajęty swoimi księgami i obliczeniami, że nawet nie zauważał, co się wokół niego działo. Warto wspomnieć również Podziomka - nienasyconego żarłoka, ale i wiernego towarzysza Marysi w jej drodze do królowej Tatry.
Królowa Tatra: potężna wróżka, litościwa dla skromnych i ubogich, okrutna dla złych, zachłannych. Jej pałac wznosił się wśród niebotycznych gór - Tatr.
Lis Sadełko: chytre i podstępne stworzenie. Zadusił gąski sierotki Marysi, wprowadził w błąd Koszałka-Opałka.
Półpanek: żaba, uważająca się za wybitnego śpiewaka. Pękł z dumy i babuleńka musiała go zszywać.
Szczur Wiechetek: kradł ziarno, aby jego dzieci nie umarły z głodu. Chciano skazać go na śmierć, ale Błystek przebaczył szczurowi i rozkazał krasnoludkom opiekować się jego dziećmi.
Czas akcji: dawno temu (nieokreślony).
Miejsce akcji: Głodowa Wólka, Kryształowa Grota, Tatry (w czasie wędrówki Marysi).
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.