Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Twain, Mark (1835-1910)

Właściwie Samuel Langhorne Clemens; pisarz amerykański, urodził się w miasteczku Floryda w stanie Missouri. Po śmierci ojca jako 12-letni chłopak rozpoczął pracę w drukarni, w 1859 został pilotem parowca na Missisipi. Po wybuchu wojny secesyjnej wyruszył do Nevady i Kalifornii jako poszukiwacz złota. Nie zdobył tam fortuny, ale odnosił sukcesy jako dziennikarz, a potem pisarz. Zawsze opowiadał się po stronie postępu, walcząc z wszelkimi przejawami niesprawiedliwości. Wiele jego utworów zawierało wątki autobiograficzne ubarwione literacką fikcją. Pozostawił bogatą spuściznę literacką, na którą składają się powieści podróżnicze, artykuły i szkice publicystyczne oraz obfita korespondencja. Największą sławę przyniosły mu jednak Przygody Tomka Sawyera (1876), Królewicz i żebrak (1882), Przygody Hucka (1885), Jankes na dworze króla Artura (1889). Zmarł w 1910 r.

Jego pseudonim literacki nawiązuje do żeglarskiego żargonu: „mark twain” to „znacz dwa”, czyli „zaznaczaj dwa sążnie” głębokości.

Mark Twain był inteligentnym, wrażliwym pisarzem, świetnym realistą i bystrym obserwatorem. Stworzył w swych utworach niepowtarzalną galerię ludzkich typów, o których opowiadał z humorem i ironicznym, ale pełnym sympatii dystansem.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.