Zamach w Sarajewie (Bośnia) na następcę tronu Austro-Węgier Franciszka Ferdynanda i jego małżonkę, spowodował wybuch międzynarodowego konfliktu zbrojnego. 28 czerwca 1914 roku para książęca zginęła z rąk serbskiego zamachowca. Austro-Węgry, zapewniwszy sobie poparcie sojusznika niemieckiego, postawiły Serbii szereg warunków i zagroziły wojną w razie ich niespełnienia (tzw. ultimatum). Serbia, mając poparcie Rosji, odmówiła, na co Austria odpowiedziała wypowiedzeniem wojny Serbii (28 VII 1914 r.). Następnie potoczyła się lawina aktów wypowiedzenia wojny, najpierw Niemcy Rosji i Francji, w dalszej kolejności konflikt ogarnął inne kraje, rozpoczynając trwającą ponad 4 lata I wojnę światową. Z jednej strony walczyła koalicja Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii (potem dołączyły do nich m.in. Japonia, Włochy i Stany Zjednoczone), z drugiej Niemcy i Austro-Węgry, wspomagane m.in. przez Turcję.
Walki toczyły się przez cztery lata na kontynencie europejskim, a także w Afryce i w Azji. Na froncie niemiecko-francuskim toczyła się wojna pozycyjna - żadna strona nie zdobywała przewagi, front ustalił się w jednym miejscu. Z czasem przewagę uzyskała koalicja angielsko-francuska. W 1918 r. Austro-Węgry rozpadły się, a w Niemczech wybuchła rewolucja. O kształcie Europy po wojnie rozstrzygnięto na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.